Ukraine English Russia Poland

"БОГОСЛОВ'Я ТІЛА" ІВАНА ПАВЛА ІІ

5 основних психологічних потреб чоловіка


1.
Він – РОЗУМНИЙ

В той час, коли жінка потребує компліментів для підтвердження своєї краси, вроди й усього, що робить, чоловік має потребу визнання і позитивної оцінки своїх інтелектуальних здібностей. ВІН – геній. І жінка повинна віддзеркалювати його геніальність: зауважувати навіть його міні-досягнення, підтримувати словами «я вірю в тебе», «у тебе все вийде».

Коли сім’ю називаємо єдиним тілом, то чоловік у ньому виконує функцію голови, а жінка (багато жінок зараз вдоволено посміхнеться) – функцію шиї, а може серця? Треба визнати, що і першу, і другу.

У цьому пункті особливо важливо розібратись з цими обома функціями жінки, через які вона долучається до виконання психологічної потреби чоловіка чути про свою геніальність. Бо коли умовно наділимо чоловіка основною рисою «розумний», а жінку «гарна», то багато жінок обуриться такою недооцінкою їхніх інтелектуальних можливостей. Отож, розглянемо обидві функції.

Жінка-шия повинна володіти мудрістю, щоб скеровувати голову в потрібному для сім’ї напрямку. Саме жінка часто є генератором ідей, мудро даруючи ці ідеї чоловікові-голові, щоб він виконав покладену на нього функцію – прийняв остаточне рішення і сказав завершальне слово.

Погодьтеся, треба мати неабиякий розум і мудрість, щоб піднести ідеї і дозволити чоловікові виконати свою роль. Сюди тісно вплітається і функція жінки-серця, яка не претендуватиме на авторство ідеї, коли лаври за геніальність, розумні рішення і навіть розв’язання побутових проблем дістаються чоловікові. Бо де чувано, щоб шию хвалили за мудрість? Завжди кажуть: ото вже голова!

Мудра жінка має з повною готовністю прийняти на себе обидві функції. Особливо знаючи, як важливо чоловікові відчувати себе розумним.

Коли чоловік хизується якимись досягненнями, то це не обов’язково прояв пихи. Це певною мірою задоволення його психологічної потреби. І жінка, яка кохає свого чоловіка і у своєму почутті позбавлена егоїзму, не принизить його критикою чи глузуванням. Не буде пиляти, говорячи, що він «не вміє нічого робити» і «руки його ростуть не звідти, звідки треба». Бо це ранить чоловіка настільки глибоко, що може зруйнувати його як особистість. Таке ставлення робить чоловіка або відлюдкуватим, або агресивним, від чого потерпає і сама жінка.

Жінці, яка дбає про сімейну злагоду, слід звернути увагу на такі речі: з її лексикону мають зникнути слова, що принижують інтелект чоловіка; жінка – істота гарна (це у першу чергу), а вже потім – розумна, і разом з тим дуже мудра.


2. Він – СИЛЬНИЙ

Чоловік – опора, міцна стіна, за якою хочеться сховатися жінці. Чоловіча сила не обов’язково повинна асоціюватися із зовнішністю Геракла і вмінням повалити семеро одним ударом. Це мовиться для тих жінок, чий обранець не виділяється вражаючим об’ємом біцепсів. Однак без паніки, якщо виникла думка, як же не образити свого «мужичка-нігтика» постійним нагадуванням про його самсонову силу.

Сила – це насамперед прояв самостійності і відповідальності. Це та впевненість і рішучість, яку випромінює чоловік. Подібні мужчини, що природно, ваблять жінок. Звичайно, не кожен є втіленням такої сили, а причинами можуть бути і наслідки виховання (надто опікунське або диктаторське ставлення батьків), і вплив оточення. Але коли мова йде про дорослих чоловіків, то тут їх зрілість характеризується якраз вмінням долучити самовиховання, щоб випрацювати ці риси.

Стабільність випромінює впевнений у собі чоловік, готовий взяти на себе відповідальність. Чоловік має запам’ятати: жінка потребує його захисту й опори, навіть тоді, коли ззовні вона сучасна і незалежна бізнес-леді або – це вже парадокс чи відлуння радянських часів – робітниця з відбійним молотком.

У свою чергу жінка зобов’язана дати чоловікові відчути себе сильним. Навіть у дрібницях не варто обмежувати його задовольняти цю психологічну потребу. У таких ситуаціях чоловік відчуватиме себе тим, від кого щось залежить, на кому все, так би мовити, тримається, бо ж ВІН – основа і опора.

Чому ми говоримо, що жінка зобов’язана сприяти утвердженню чоловіка як сильного? Бо тепер вона знає: це його психологічна потреба. І прагнучи будувати шлюб на любові та взаєморозумінні, жінка не має озброїтись «не тямиш-не вмієш» або «не знаєш-не бачив», чим легко зажене свого милого у мушлю або перекине на агресора, але запастись ніжністю і розумінням, що закличе чоловіка до його природи: бути захисником і лицарем.


3. Він має СВОЄ ХОБІ

У кожного чоловіка є його улюблене заняття. Ці захоплення різноманітні, тобто кожному своє. У житті вони посідають важливе місце і мають вагоме значення. Займаючись своїм хобі, ВІН отримує величезне психологічне задоволення. Тут чоловік значною мірою задовольняє дві свої попередні психологічні потреби.

Якщо проводити паралелі з жіночими потребами, то хобі для чоловіка те саме, що подарунки для жінки. Жінка часто не розуміє, наприклад, як можна годинами просиджувати перед телевізором і, забуваючи про все, вболівати за «Динамо Київ». Але вона має усвідомити: це для чоловіка має таке ж значення, як для неї прояви уваги у вигляді подарунків. Хобі треба просто прийняти і вшанувати, не гримаючи на чоловіка і не допікаючи, а даючи можливість задовольнити свою потребу. І це, без сумніву, позитивно вплине на сімейні взаємовідносини.

Розповімо одну історію з життя, де улюбленим заняттям чоловіка була риболовля.

Саме на річці, спостерігаючи за поплавком, він любив вслухатися в природу, її звуки, шурхотіння і… у себе. Якось намірившись віддатися справі душі, виявив, що дружина, бурхливо реагуючи на ці його виїзди, сховала вудки. Розгнівавшись, той схопив рибальську запаску і – бувайте! Ввечері чоловік повернувся додому з десятилітровим відром, повним риби. Ще довго потому він розповідав сусідам і знайомим, як, наламавши гілок, змайстрував вудки і як вдалась риболовля.

Ну, що скажете? Нерозумний, чи може несильний? Ба ні: і розум, і міць – все присутнє! Ще й нагода його продемонструвати трапилась.

Отож, не треба відбирати в нього те, що йому так необхідне. Варто зрозуміти й прийняти одне одного з тим багажем, який дійсно має вагу і значення.

Зауважмо також, що про свої потреби слід говорити. Просто і без вини чи звинувачень відкривати себе назустріч іншому, а не думати, що той хтось повинен сам здогадатись.

Тому, коли чоловік захоплюється риболовлею чи смертельно переносить пропущений матч, де грає улюблена команда, або до неймовірного блиску натирає вікна свого авто – він має визнати це за свою потребу і попросити дружину це вшанувати. Мудра жінка завжди вислухає і зрозуміє. А от щодо слухання, то це також важливий аспект, якому слід навчитись.


4. Він має ПОТРЕБУ У «ВУХАХ»

Хоча ВІН сильний та незалежний, а все ж таки час від часу потребує комусь вилити душу. І цим кимось у доброму подружжі має бути якраз дружина. Не будемо забігати наперед, лише зауважимо, що потреба у «вухах» не щоденна і постійна, бо чоловік зазвичай не надто балакучий. Проте необхідність у слухачеві періодично, але закономірно виникає. Цьому сприяє якийсь стимул. Може, скарга на когось чи на щось, наприклад, на роботі вкотре вивів з терпіння начальник. Чи, можливо, вихваляння якимось досягненням, вдало виконаною працею. Загалом штовхає безліч речей, які спонукають чоловіка до сильного емоційного переживання.

Якраз тут жінці варто проявити свою спостережливість, аби помітити ті моменти, коли благовірному вкрай хочеться здійснити одкровення. Ось тепер слід перекинутись у «вуха» і уважно слухати. Пожертвувати навіть борщем, що перекипів вже тринадцять разів, пропустити одну з серій улюбленого телесеріалу і… слухати.

М. Пимоненко, "Українська ніч. Побачення" (1905)

Звичайно, аби задоволення психологічних потреб одного з партнерів не вимагало стількох жертв, треба завчасно домовитись про, так би мовити, пароль. Наприклад, чоловік каже дружині: «Я маю серйозну розмову». Мила одразу розуміє, у чому річ, хутенько закругляється зі своїми справами і готова слухати навіть годинні оповідки про мікросистему процесора, про внутрішню будову нового карбюратора чи специфіку бухгалтерських проводок у банку.

Кажете, навіщо вам це треба, адже ви все одно нічого втому не петраєте? Запевняємо: треба, бо це важливо для вашого коханого. Він може навіть не чекати вашої допомоги у вирішенні якоїсь проблеми, йому просто дуже важливо виговоритись. Якщо жінка ігнорує цю потребу, то чоловік шукатиме деінде іншого слухача. А це, як вже говорилося, створює загрозу стійкості шлюбу. Тому жінка має дотримуватись елементарної культури слухання і вділити частинку свого часу для свого чоловіка і сімейного добробуту.


5. Він потребує ДИСТАНЦІЇ

У попередньому пункті зауважувалося, що хоча чоловік і потребує «вух», однак це не означає, що лише переступивши поріг квартири, він одразу біжить на кухню і детально передає дружині пережитий день.

Ні, ні і ще раз ні! Так може зробити дружина (Див. 5 основних психологічних потреб жінки). Чоловік же потребує певної дистанції. Він не може впустити дружину так близько у свій світ, відповівши на стандартні запитання: де був, що робив? Для жінки це збагнути вкрай важко, бо вона прагне зрозуміти чоловіка, ставлячи себе на його місце. І часто-густо це перетворюється на сімейну драму:

Вечір. Чоловік повертається до дому.
Робочий день був не з приємних.

Д р у ж и н а: Чому так довго?!

Насуплене мовчання.

Д р у ж и н а: Чому мовчиш?!

А йому не те, що говорити, жити не хочеться.

Д р у ж и н а: Що, вже якась є?!

Ч о л о в і к (подумки): Ще цього бракувало.

Д р у ж и н а: Я так і знала!

А далі події розгортаються за типовим сценарієм, де невідомо, хто потерпілий, а хто – злочинець.

Вирішити проблему можна лише прийнявши чоловіка з його особливостями і жінку з набором її рис. Ніхто не каже, що це зробити легко, навпаки: надзвичайно важко. Тому й притирання двох осіб проходить дуже болісно. Тут неможливо обійтись без конфліктів. Бо хто зна, чи то твій милий у даний момент зберігає психологічну дистанцію, чи то приховує один зі своїх «подвигів».

У подружжі має бути велика ступінь довіри. Довіра походить із взаємної любові та поваги, вона породжує стабільність і впевненість. Отож кожен, хто бажає, аби його сімейне багаття тривало довго, має запастися терпеливістю, приборкати ревнощі і бути готовим піднести себе як подарунок навзаєм.

К. МОРОЗОВ, С. ЯРОШЕНКО, Він і вона, Вінниця 2007, с. 63-77.

На початок

  Роздрукувати

Чоловіче серце5 основних психологічних потреб чоловікаЧоловіки хочуть повернути молодістьКриза СЕРЕДНЬОГО ВІКУ у чоловіків