У Біблії найглибші стосунки з Богом порівнюються до з’єднання чоловіка та жінки?
Ця паралель з’являється ще в Старому Завіті, де союз з Богом прирівняно до подружнього союзу. В біблійному мисленні це було дуже очевидно – Бог приходить до подружжя тоді, коли чоловік і дружина запрошують Його у щоденне життя, у власні стосунки, які виражаються в тілесності.
Бог приходить до подружжя тоді,
коли чоловік і дружина запрошують Його у щоденне життя,
у власні стосунки, які виражаються в тілесності
У Біблії є низка фрагментів, де говориться про кохання чоловіка та жінки. У Пісні Пісень ми знаходимо описи еротичного кохання. Виразно помітно, що людські справи поєднуються з Божими...
Зазвичай, первородний гріх асоціюється у людей з провиною, що якось пов’язана із сексом. З’їдене яблуко стало символом втрати сексуальної невинності. Це якась помилка! Адже Бог сказав Адамові та Єві: «Будьте плідні та розмножуйтеся». Тобто сексуальні стосунки – це наказ Творця?
Часто ми дуже однобічно дивимося на людину. Часом захоплення тілесною красою призводить до неслушного висновку, що біологія може розповісти про людину все. Та треба зрозуміти, що людська природа складається з тілесності, психіки, почуттів, інтелекту, а ще релігійності. Людина від самісінького свого початку релігійна. Це може по-різному виражатися, та в кожному з нас є питання про Бога, про першопричину. І щойно тоді, коли ми візьмемо до уваги всі ці складові, можемо говорити про людину. Щоб її зрозуміти, треба багатоаспектно описати її життя – набагато ширше, аніж життя морської свинки. Ця багатоаспектність стосується також і сексуальності, яку не можна розглядати лише як фізіологічну необхідність. У сексуальності людини дуже важливими є стосунки з іншою людиною, які не полягають лише в тому, щоб зосереджуватися на приємності. Це також захоплення іншою людиною, почуттями, які люди відчувають одне до одного. У цьому процесі також є місце для релігійного досвіду. Без такого широкого погляду на цю дійсність ми обмежуємо не лише людину, а й сексуальність.
Повернімося до Біблії. У Книзі Товит є цікава історія. Товит та його дружина, перш ніж вступити у сексуальні стосунки, моляться. Чи сучасні подружні пари можуть брати з них приклад? Ми молимося про здоров’я, навіть є молитви про добру дружину (чоловіка), та чи можна молитися про добрий секс?
Можна, і навіть треба просити Господа про все, і дякувати Йому за все. Коли віруюча людина молиться і про те, що стосується сексуальної сфери, то це визволяє її.
Коли віруюча людина молиться і про те,
що стосується сексуальної сфери, то це визволяє її
Одна жінка розповідала мені, що колись спонтанно молилася разом з чоловіком і почула, як чоловік просить, щоб Бог дав йому сили прийняти і виховати дитину, якби вони зачали її. Просив Бога підтримувати його, бо чоловік переживав, що може не вистачити грошей, якщо б з’явився ще один член сім’ї, якого треба виховати. І ось ця жінка каже мені: «Тоді мені подумалося, що мій чоловік дуже відповідальний, що, якщо я завагітнію, то він не залишить мене, не змусить зробити аборт, не матиме до мене претензій через те, що я завагітніла, а візьме на себе відповідальність за наслідки наших статевих стосунків». Розповідала далі: «Ця його молитва настільки допомогла мені, що я перестала боятися. Бо до цього в мені був присутній страх, відомий усім жінкам, що я можу завагітніти, а це спричинить нові труднощі. Тоді наш секс був просто чудовим. Я не чекала, щоб відкласти статеві стосунки ще на два дні, бо чоловік дав мені відчуття безпеки».
Іншим разом один чоловік розповідав, що вони з дружиною рідко моляться разом, та якось вирішили помолитися про щасливі статеві стосунки, і потім їхній секс був чудовим, хоча вони вже 8 років жили у шлюбі. Я запитав у нього: «То чому ви не молитеся перед кожним статевим актом?» А він відповів, що якось так складається у житті – то немає часу, то забудеться, то через втому... Та він добре запам’ятав, що саме тоді секс був зовсім іншим, мав інший вимір, він просто був найкращим.
Тобто немає якоїсь профанації у тому, щоб поєднати молитву і секс?
Абсолютно ні. Молитва допомагає людям відкритися одне одному у найглибшому вимірі, який робить секс ще смачнішим.
Секс, якому передувала молитва,
має цілком інший смак, інший вимір,
він просто є найкращим
У такому разі багато християн страждає на своєрідну шизофренію, адже вони виразно розділяють ці дві сфери, секс та віру. Колись мій знайомий перед церковним шлюбом запросив своїх друзів на чоловічу вечірку. А друзі приготували йому милу несподіванку – запросили стриптизерку. Вони хотіли, щоб хлопець ще трохи натішився життям перед шлюбом, бо ж потім на нього чекають одноманітні будні подружнього життя, бо з віри виникає лише обмеження віри та нудьга. Чи наше католицьке суспільство не страждає на шизофренію?
Часто католики думають так само, як і некатолики: секс – це щось гарне, приємне і важливе, та в ньому немає присутності Бога. Бога ми допускаємо до нашої хвороби, а от до сексу Йому зась. А власне кажучи, що має Бог до моєї онкологічної хвороби? На таке запитання ми ще якось вміємо відповісти: адже ми хочемо жити, хочемо бути здорові – і про це просимо Всевишнього. Та важко уявити, що можна просити Господа Бога оздоровити чоловіка, наприклад, від передчасної еякуляції, щоб таким чином наші статеві стосунки були щасливіші. Або просто, щоб наші статеві стосунки були ліпшими. Таких ідей в католиків немає, а шкода...
Часто католики думають так само, як і некатолики:
секс – це щось гарне, приємне і важливе,
та в ньому немає присутності Бога
Не бійся сексу, або люби і роби, що хочеш. З о. Ксаверієм Кнотцом розмовляє Сильвестр Шефер, перекл. О. Мандрика, Свічадо, Львів 2015, с. 79-83.