Церква виразно говорить про те, що необхідно відмовитися від контрацепції, презервативів. Заохочує вступати у сексуальні стосунки згідно з природним ритмом плідності. А це – велике мистецтво, бо вимагає стриманості у сексуальній сфері. Не всі вміють подолати ці труднощі. Це стосується особливо чоловіків, які майже в будь-яку мить готові почати статеві стосунки, а тут раптом – стоп, не можна. Бо у дружини якраз плідний період, тож треба зачекати. Що можна порадити чоловікові, у якого виникло величезне бажання зайнятися сексом, і воно аж переповнює його?
Найбільше запитань, які мені задають подружні пари, стосується саме періоду стриманості. Цей період має свої межі, бо це погано, коли він триває надто довго. Чоловік і дружина можуть тоді втратити щось дуже важливе – відчуття єдності, близькості, інтимності. Подружня пара повинна переживати тілесну близькість як велике достоїнство, а не як загрозу для власного покликання.
Це випливає з глибокої природної інтуїції, яка також є моральною: повної єдності можна досягти у повному сексуальному акті. Це і є той властивий момент цілковитої відданості та цілковитого з’єднання. Жінка і чоловік носять у собі тугу за близькістю, за повнотою єдності. Церква не заперечує цього прагнення, а лише заохочує подружні пари, щоб вони прагнули повного сексуального акту, щоб саме так висловлювали свою цілковиту відданість. Це прагнення природним чином записане у серці подружжя...
А тепер, що зробити, якщо ці двоє не спроможні витримати до моменту повного тілесного з’єднання? Спати в окремих ліжках?
Часто гріхи, пов’язані з труднощами у чеканні, є надмірно драматизовані. Сексуальне життя у подружжі має свої етапи. На початку подружнього життя стриманість дається доволі важко, особливо для молодого чоловіка. Він саме розпочав сексуальне життя і хотів би якомога частіше вступати у статеві стосунки. З одного боку він стримується від повного сексуального акту, а з іншого – кожні пестощі настільки сильно збуджують його, що відбувається еякуляція поза тілом жінки. Подружжя радіє близькості, а водночас і в чоловіка, і в дружини виникає відчуття незадоволення. Це дуже поширені подружні проблеми, які, зрештою, стосуються, не лише молодих подружніх пар.
І що ж робити в такій ситуації?
Подружні пари повинні вчитися дисципліни в сексуальній сфері, вміти чекати і у відповідний момент розпочинати не частковий, а повний сексуальний акт. Необхідна взаємна згода на цей тип страждання, що його спричиняє очікування сексуальних стосунків. Та у цих зусиллях також народжується прагнення єдності. Пробуджується людський дух. Коли дружина заохочує чоловіка чекати, обіцяючи йому щось чудове та прекрасне, коли чоловік чекає з поваги до дружини, то в цьому є якась мудрість та краса взаємостосунків. Найважливіше – не втратити основного відчуття, що період чекання на повні статеві стосунки – це лише шлях до мети, а не мета. Шлях, на якому щось нам вдається, щось не вдається, та ми продовжуємо йти. Якщо хтось вибирається на Еверест, то дорогою на вершину йому може не вистачати сил, треба робити привали, часом навіть з’являються сумніви, чи вдасться дійти до вершини. Якщо хтось дійшов до висоти 6 тисяч метрів, то це вже успіх. Таку людину не можна засуджувати за те, що вона відразу не вирушає в подальшу дорогу. Добре, що вона взагалі наважилася на такий вчинок. Подружжя постійно в дорозі, чоловік і дружина постійно вчаться бути разом. Якщо їм не вдалося цього разу, то, можливо, вдасться пізніше. Їхній компас налаштований на повний сексуальний акт, а не на інтенсивні пестощі. Жодна людина відразу не буде святою, зразком всіх чеснот, не буде вміти дисциплінувати себе, не буде зрілою, не буде вміти впоратися з власною самотністю, силою статевого потягу. Це приходить з часом, ми вчимося цього упродовж усього життя.
Не бійся сексу, або люби і роби, що хочеш. З о. Ксаверієм Кнотцом розмовляє Сильвестр Шефер, перекл. О. Мандрика, Свічадо, Львів 2015, с. 31-34.