Ukraine English Russia Poland

ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

Батьківська відповідальність

 


Коли я дивлюся в довірливі очі нашого малюка, то відкриваю велич любові Бога до людини і ставлю собі запитання: Ким наше дитя буде в майбутньому? Чи ми, як батьки, зуміємо приготувати нашу дитину до відкриття та реалізації покликання, яке добрий Бог для неї приготував. У наших ніжних обіймах дітям нічого не загрожує, проте ми чітко усвідомлюємо існування загроз, які чигатимуть на їхні душі, коли прийде час дозволити їм піти. Знаю, що перед нами – важка боротьба. Ми вже відчули, що таке труд виховання, але глибоко віримо, що, обдаровані мудрістю Святого Духа в Божому провидінні, передамо дітям розуміння справжньої любові і пошани до людського життя.

Якщо Ви зазирнули сюди, то, очевидно, належите до когорти батьків, які турбуються про долю своїх дітей і зроблять все, аби зробити їх щасливими. До сфери батьківської виховної роботи входить багато тематичних розділів, але особливо важкою проблемою, яка створює батькам найбільше клопоту, є сексуальне виховання. Якщо у Вас є діти і Ви хочете, щоб в майбутньому вони створили щасливі родини, то Ви повинні їх до цього приготувати. І повірте нам, ніхто не зробить цього краще, ніж Ви.

Пам’ятайте, що Вам належить непорушне право й обов’язок виховувати дітей, позаяк зараз батьки дуже часто про це не думають. Вважають, що їхні права обмежені, що вони не можуть чогось вимагати від дітей, не можуть їм насаджувати чого-небудь, думають, що їхні діти вільні в широкому розумінні цього слова, а єдине, що можуть зробити батьки, – це нагодувати, одягнути, забезпечити гарну освіту. Пам’ятайте, що Ви – перші, хто має право на своїх дітей і Ви повинні оберігати їх від усього, що наражає їх на втрату здоров’я чи життя. І це ваше покликання.

Батьки часто запитують, що говорить вчення Церкви про сексуальне виховання дітей в родині. Ми самі колись поставили таке запитання. І були здивовані, як небагато людей змогли нам компетентно й конкретно відповісти. Тому для початку надзвичайно важливо ознайомитись з документом, виданим Папською радою у справах сім’ї, – Правда про людську статевість та її суть. Ця публікація є відповіддю на прохання батьків, щоб Церква зайняла в цій справі чітку позицію й опрацювала «путівник», який би містив орієнтири для сексуального виховання дітей, особливо в період дитинства та юності.

Варто звернути увагу на те, що цей документ виник у 1996 році, тобто кільканадцять років тому, а скільки з-посеред католицьких батьків знає про його існування? На жаль, усе ще замало. А це – дуже суттєва допомога у вихованні дітей до любові. У вступі до цього документу читаємо: «Наше дикастеріум, усвідомлюючи родинні виміри виховання до любові та істинного переживання сексуальності, прагне запропонувати деякі вказівки пасторального характеру, посилаючись на мудрість, що походить від Слова Господа, та на цінності, представлені у вченні Церкви і на цей час наявні у свідомості „людського досвіду”, притаманного спільноті віруючих людей»[1].

Отож, хочемо передусім поєднати цю допомогу з основним переданням, яке стосується істин та значущості статі, в межах здорової та багатої антропології. Представляючи цю істину, ми усвідомлюємо, що «кожен, хто від істини» (Йо 18,37), слухає голос Того, Котрий є самою Істиною (пор. Йо 14,6).

Цей «путівник» не має бути ані теологічно-моральним трактатом, ані підручником з психології, його автори прагнуть представити здобутки науки, суспільно-культурні обумовлення родини та пропозиції євангелічних цінностей, які в будь-які часи сповненні творчої свіжості та можливості конкретного застосування.

Ми дуже сподіваємося, що Ви ознайомитесь як з цією, так і з іншими пропозиціями, які передають вчення Церкви на згадану тему, оскільки вміщена там інформація становить фундамент вдалого приготування наших дітей до щасливого життя. Ми намагатимемося представити Вам усе те, що самі відкрили стосовно цієї теми, що є нашим особистим досвідом, досвідом багатьох батьків, чи молодих людей, з якими нам вдалося зустрітись і поспілкуватися.

Ми переконані, що Ви прагнете для своєї дитини всього найкращого; хочете, щоб вона створила щасливу сім’ю, щоб раділа потомству… Але чи Ви погоджуєтеся, що щастя і безпека вашої дитини значною мірою залежить від того, як вона проживе свою молодість?

Наші діти покликані Богом до любові, яка на етапі юності повинна реалізуватись найповніше через переживання своєї сексуальності в дарі статевої чистоти (сексуальність тут розуміється як багатство особи: тіла, почуттів і душі, які виявляють своє глибоке значення у формуванні особи до виміру дарування себе в любові). Ми віримо, що кожні батьки зможуть виховати своїх дітей до чудової і чистої любові, але, безперечно, це буде набагато важче, ніж у часи, коли жили наші предки.

Безсумнівно, Ви добре усвідомлюєте ситуацію, в якій знаходиться ваша дитина. Усе, що її оточує, тією чи іншою мірою віддзеркалює сексуальність, нав’язує її і робить це без жодних моральних принципів. Вульгарний секс демонструється телебаченням, Інтернетом, журналами, білбордами; нерідко багато поганої, неправдивої і збуджуючої інформації твоя дитина отримує з уст своїх ровесників чи людей, які «гуманно» налаштовані до людської природи і вважають, що правильною й необхідною є виключно так звана «сексуальна освіта» в школах без жодних натяків на моральні цінності. Наші діти повинні навчитися робити правильні вибори, вміти відбивати атаки тих, хто намагатиметься їх зламати. Щоб допомогти в цьому дітям, спочатку треба добре усвідомити: те, що для нашого покоління було легшим, для наших дітей стало дуже складним. Наші діти не озброєні проти телебачення, проти того, що несе Інтернет. Діти – невинні, і треба навчити їх оборонятися. Не можна сховати дитину від проблем, треба забезпечити її знаннями і, опираючись на сильну єдність почуттів, зробити їх зрілими і відповідальними християнами. Ваші діти повинні також навчитися допомагати молодим людям навколо. Це і є їхня роль – стати євангелізаторами в групах своїх ровесників, давати надію молоді, занедбаній навіть своїми батьками.

Петро і Маґда ОҐРОДОВЧИК (Piotr i Magda OGRODOWCZYK)

 


[1] Папська Рада у Справах Сім’ї, Правда про людську статевість та її суть. Дороговкази для виховання в сім’ї (08.12.1995), 1-2.



На початок

  Роздрукувати

Сексуальне виховання дитиниОдин термін, різні значенняДо витоків натуралістичного й пермісивістського трактування: „сексуальна революція”Біологічні основи сексуальностіВід біологічної сексуальності до сексуальної ідентифікації ОСОБИВід статевого виховання до ВИХОВАННЯ СЕКСУАЛЬНОСТІВідповідальна прокреаціяВідповідальна прокреація і природне регулювання зачаттяКонтрацепціяВідмінність між природним регулюванням плідності та контрацепцієюЕтика відповідальної прокреації і структура подружнього актуСексуальне виховання дітей починається з виховання батьківБатьківська відповідальність