Криза сім’ї, про яку так багато говориться, є передусім кризою традиційних функцій родини, а не сім’ї як такої. Дослідження 80-х років показують, що молодь у віці 14-25 років майже у 98% бажає створити сім’ю, бачить своє життєве місце в подружжі і сім’ї. Це прагнення у всіх опитуваних було однаково сильним, незалежно від того, чи їхнє родинне життя до того складалося успішно[1].
Родина як інституція
У доіндустріальний період родина становила ремісничу майстерню або аграрне господарство. Родина-організація споживала те, що сама продукувала. Отже, значною мірою родина була самодостатньою. Це формувало також менталітет. У такого типу родині великого значення набувала значна кількість дітей, які забезпечували допомогу в господарстві. Така родина повинна була бути по мірі можливості незалежною.
Характеризуючи сучасну родину неможливо не згадати про різні можливі сприйняття дитини батьками.
Батьки можуть ставитися до дитини як до:
Майбутнього працівника (коли сім’я має власну справу, від якої залежить добробут і утримання).
Продовження роду і гарантія опіки для батьків у старості.
Плоду любові чоловіка та жінки.
Реалізації особистих потреб батьківства та материнства.
Перешкоди у здійсненні особистих цілей.
Божого Дару.
Усі вказані вище зміни несуть не лише нові загрози, але й потенційні можливості. Церква прийняла таке перетворення родини і не має наміру воскрешати традиційну модель сім’ї. Отож, сьогодні не потрібно підкреслювати подружніх обов’язків (що було характерним для традиційної моделі родини і виражалося навіть в юридичній термінології), а радше слід говорити про спільноту любові. Хоча й простежується велику загрозу розлучення, проте не варто гадати, що раніше було краще, оскільки не було такої кількості розлучень.
Зрозуміло, що чоловік і дружина були набагато більше залежними одне від одного. Часто зустрічалися подружні союзи, мотивом яких не була любов[3]. Чи були вони щасливі?