Ukraine English Russia Poland

"БОГОСЛОВ'Я ТІЛА" ІВАНА ПАВЛА ІІ

Статеві відмінності – причина конфліктів


Але подружжя – то море з підводним камінням і рифами, де раз по раз набігають хвилі і приносять то добро, то зло, що, звісно, нормально. Ох і пильними та терплячими треба бути керманичам, які потрапили у ці води. Вже самі відмінності, що існують між НИМ і НЕЮ, можуть бути конфліктогенними. Наведемо кілька причин, через які подружня пара часто вступає у двобій:

  • Різні рівні мовлення. Він і вона ведуть годинну суперечку і не можуть второпати, чому до нього (неї) ще не дійшло. А воно може взагалі не дійти з тієї лише причини, що одні й ті ж речі ВІН і ВОНА називають різними іменами. Тому спочатку треба визначитись з поняттями: коли він говорить чай з цукром, то це не обов’язково стандартно – дві ложечки, як звикла ти, а вісім: ось це й називається у нього солодким чаєм.

  • Різні темпераменти. Темперамент – це вроджена схильність до сильнішого або слабшого переживання свого життя, до інтенсивнішої чи менш інтенсивної психічної активності. Якщо приготування вечері у неї займає кільканадцять годин, а ти зі своїми домашніми обов’язками справляєшся швидко, то не варто лаятись, що вона лінива і неповоротка. Вона – флегматик, а коли ти такий прудкий холерик, то візьми й допоможи. Бо природу переробити неможливо! (…)

  • Різні погляди. Коли він підтримує комуністів, а вона соціал-демократів, то немає ніякого виходу, окрім як дружно закликати до здорового глузду, щоб ваша квартира не перекинулась на сесійну залу, яка, самі знаєте, найгарячіша точка в нашій країні.

  • Критика. Критикуючи, ми якраз і виявляємо відмінності іншого або від нас самих, або від ідеалу, якого ми собі намалювали. Чомусь завжди хочеться вписати все у якісь стандарти, причому у свої власні. Агов, придивіться, чи не є так, що маленький сучок бачите в оці свого ближнього, в своєму ж колоди не помічаєте (пор. Мт 7,4).

  • Причепливість і ревнощі. Знову ж таки: немає справжньої любові – нема довіри і панує прагнення зліпити свого обранця з того, що було, аби полюбити. А це неможливо! Тоді б перерахування причин конфліктів вилилось у найбільш багатотомне видання у світі. Тому не будемо забирати чийсь хліб, бо мета нашої праці зовсім інша, і зазирнемо у сімейний ЗООСВІТ.

Придивіться, може хтось пізнає себе.

РЕАКЦІЇ НА КОНФЛІКТИ

ЧЕРЕПАШКА: коли наближається конфлікт, закривається у собі, в своєму панцирі, і вдає, ніби нічого не сталося.

У Миколи був невдалий робочий день. За вечерею борщ видався йому надто гарячим, і той жбурнув його в раковину. Тетяна, лише б не було війни, тихо помила забруднені стіни і постаралась усунути з пам’яті інцидент.

ХАМЕЛЕОН: цілком пристосовується до протилежної сторони. Йде на повний компроміс, незважаючи на свою точку зору в цьому питанні.

У Наталчиної подруги день народження. Петро не бажає пропустити чергового матчу улюбленої команди. «Добре, – погоджується Наталка, – відвідаємо подругу на вихідних».


ГАДЮКА
: уникає конфлікту, ухиляється від загострення ситуації, бажаючи втекти якнайшвидше з небезпечної ділянки.

Толік хоче обновити салон старенького авто і пропонує дружині виділити з їхнього сімейного бюджету на це гроші. «Зараз, а нові фіранки на кухню?!» – розійшлася Марина. Боячись не витримати нового шквалу емоцій, Толік швиденько здає назад: «Гаразд, облишмо цю справу».

СОВА: уникає навіть ситуацій, які породжують конфлікти, думає за себе і за партнера; змінює тему, якщо передбачає небезпеку.

Молоде подружжя має двомісячного хлопчика. Оля, знаючи, що чоловік дратується, коли його вночі будять, кладе дитину біля себе, аби відразу реагувати на її плач. До молодят завітали друзі. Помітивши стомлений вигляд Олі, запитали: «Ти що, недосипаєш?» – «Все нормально, – поспішила запевнити Оля. – Краще подивіться, яку Макс купив шафу».

СКУНС (тваринка, яка захищається своїми нечистотами): відважно входить у конфлікт, але намагається вже на початку очистити себе, тому все зло і вину старається скинути на партнера.

Валентина, поспішаючи, розбиває чайник. Іван констатує: «Це вже другий за останній місяць.» – «Це все через тебе! Цілу годину їсиш, через це я ще й на роботу спізнююсь!» – атакує дружина.

ГОРИЛА: входить відважно у конфлікт, але бореться в сліпу, бажаючи виграти будь-якою ціною, не намагається виправдати себе, лише перемогти.

Лариса нагадує Олегові, що він ще тиждень тому обіцяв полагодити кран. Олег тоном, який не допускає заперечень: «Який ще кран?! На роботі завал! У країні толку немає, ще й дощ на дворі. А ти зі своїм краном причепилася!».


Такі реакції найчастіше залежать від типу темпераменту людини. За своє життя кожному, мабуть, доводилось бути як не одним, то іншим братом нашим меншим. Усі погоджуються з тим, що тварина – істота значно нижчого рівня розвитку, тому не випадково реакції на конфлікти отримали такі назви. Так реагує незріла особа. Недозріла в психічному аспекті. Та найнебезпечніше, що ця незрілість може тривати все життя. Особа зріла реально оцінює ситуацію, в якій знаходиться, приймає її і вирішує все шляхом ДІАЛОГУ. А це потребує не стільки красномовства, скільки гарно налаштованих вух.

К. МОРОЗОВ, С. ЯРОШЕНКО, Він і вона, Вінниця 2007, с. 83-88.

На початок

  Роздрукувати

Я – ВІН чи ВОНА?Революція в розумінні ролей жінки та чоловікаМи різні – це фактЖінка й чоловік: відмінності як дар і завданняСтріла і ДзеркалоСуспільні відмінностіСтатеві відмінності – причина конфліктівВідмінності у переживанні сексуСолом’яний вогонь і розжарене вугілляЗамок у спальніРецепт щастя, або інструкція до розв’язання конфліктівПокликання чоловіка та жінкиЧоловік також має потребиЖінка, гідна поклонінняНавчитися бути разомБез сексу немає подружжя