Ukraine English Russia Poland

"ТЕОЛОГІЯ ТІЛА" ЙОАНА ПАВЛА ІІ

Християнський погляд на тіло


Чоловік і жінка, які сприймають свій союз як дорогу до святості, належним чином оцінюють сексуальність. «Еротична любов у межах подружньої вірності перестає сприйматись як перешкода в осягненні християнської досконалості, бо ж вона є способом виражання і зміцнення сакраментального подружнього зв’язку. Сексуальність – чудова і добра, бо так запрагнув Бог. Це Він так створив людину – чоловіком і жінкою – що взаємне подружнє єднання творить найглибшу можливу єдність двох. Пожиття чоловіка і дружини не суперечить їхній святості, а зовсім навпаки. Божа благодать чинить взаємний дар тіл знаком святої, сакраментальної подружньої любові. Сутність подружнього єднання – це взаємне обдаровування собою одне одного. Насолода від сексу тут ані сором’язливо не замовчується, ані негативно не оцінюється. В обдаровуванні, зрештою, йдеться не лише про «мою» насолоду, а передусім про давання щастя іншій особі, коханій людині. (…) Краса інтимних відносин є віддзеркаленням зв’язку, що єднає чоловіка і дружину. Подружня мова тіла – від погляду, через розмаїті форми ніжності, аж до солодкості єднання – може, як ніщо інше, виражати духовний зв’язок, що єднає їх обох»[1].

Коли таким глибоким і чистим способом дивитись на людську любов, то все чіткіше стає видно, що людське тіло криє в собі й виражає щось набагато більше, ніж тільки притаманні світові природи процеси. Воно є мовою, якою говорить людина – її почуттєвість, інтелект, духовність, відкритість на іншого. Тіло щось означає, презентує, говорить, передає. Тіло, яке розуміється як мова людини, є винятковим феноменом, яким можна виразити дуже різноманітні прагнення, почуття, думки… Через тіло ми зустрічаємося з іншою людиною. Тіло можна переживати як дар, завдяки якому можна виразити любов іншій особі і прийняти її любов. Тоді також і статевий акт розуміється як вираз взаємин з коханою особою. У ньому присутня любов – внутрішній, духовний світ людини, яка кохає.

У зрілих людей секс завжди є важливим способом спілкування між чоловіком і жінкою – особами, які кохають одне одного, які разом у щасті і недолі, мають багато спільних цінностей, особами, яких об’єднують почуття, які прив’язані одне до одного, відчувають взаємний сексуальний потяг, прагнуть обдаровувати одне одного приємністю, народжують і виховують дітей… Людський статевий акт по-справжньому зворушує людей, які кохають одне одного, як духовно, так психічно і фізіологічно – охоплює реакції всього організму – духа, серця і тіла. Статевий акт не тільки породжує почуття заспокоєння і розрядження сексуального напруження, не тільки почуття психічної розкоші, а й глибокий духовний мир серця, що походить від самого Христа.

бр. Ксаверій КНОТЦ (Ksawery KNOTZ) OFMCap


[1] Z. Nosowski, Parami do nieba: małżeńska droga świętości, Warszawa 2004, с. 163-164.

На початок

  Роздрукувати

Християнський погляд на тілоДуховний вимір сексуМолитва про добрий сексМістика сексуПолюбити сексЯк звільнитися від світу?