Ukraine English Russia Poland

ДОШЛЮБНА ЧИСТОТА

Як розпізнати призначену для мене „половинку” – ЗАРУЧИНИ

 


I. Взаємне пізнання

Найважливіша справа – необхідність пізнати одне одного. Хтось сказав, що період заручин – це один великий обман. Чи це правда? Напевно такі слова є перебільшенням; але вони, тим не менше, відображають серйозну проблему, а саме ту, що наречені вдають із себе кращих людей, ніж вони є насправді, приховують правду про себе.

Це зрозуміло: вони закохані, бачать у коханих самі тільки переваги і приємності, також і самі стараються показатися з якнайкращого боку, бути добрими, люблячими...

Проблема полягає в тому, що чимало молодих людей не пізнали за своє життя безкорисливої любові. Їх любили за певних умов, на певних підставах. Прибери в хаті, дістанеш дозвіл на мультики. Вивчи уроки, тоді підеш гуляти. Коли ти слухняний, тебе гладять по голівці. Коли щось не так, ти ніби й не потрібен навіть своїм батькам. Принеси хлопцям у двір пива, щоб прийняли тебе у компанію. Винеси дівчатам мамину косметику. І так далі... Але у глибині душі кожної людини живе прагнення якоїсь особливої, чистої, безкорисливої любові: воно там живе, бо наша душа знає Бога, який є Любов. У нас всередині існує розуміння певного першообразу, до якого ми тягнемося.

Й ось людина закохується. Вона сподівається, що це і буде та сама безкорислива любов, про існування якої всі мріють, хто відкрито, а хто потай. Аби здобути цю багатообіцяючу любов, хлопець чи дівчина стараються показатися з найкращого боку, приховують свої вади, недоліки, погані схильності... Деякий час вони можуть приховувати правду про себе, але з часом ця правда все одно виходить назовні. Прагнення любові й те прекрасне відчуття, яке називається закоханістю, роблять так, що на свого коханого чи кохану дивишся крізь рожеві окуляри, не маючи справжнього бажання бачити іншу людину такою, якою вона насправді є.

Перший вимір (площина) пізнання завдяки ВІРІ. Віра допомагає нам пізнати самих себе, пізнати правду про нашу внутрішню хворобу, про ГРІХ, егоїзм, пиху тощо.

Може, хтось з вас звернув увагу, що умовою гідної, належної участі у Святій Месі є насамперед визнання своїх гріхів, визнання себе егоїстом, грішником. Всюди у світі люди стараються показатися один перед одним якнайкраще, і цього від них, власне, світ очікує. У церкві на Літургії відбувається дещо принципово інше. Умовою того, що Бог нас прийме, є визнання нами нашого внутрішнього захворювання. Людина може побачити й усвідомити цю хворобу тільки завдяки вірі. Бо саме завдяки вірі вона має досвід і переконання, що Бог любить її такою, яка вона є.

Не бійся правди про себе, бо у Церкві ти зустрічаєш безкорисливу любов Бога.

Усвідомлення цього допомагає як нам самим щодо себе, так і щодо іншого, адже цей інший має таку саму проблему. Це немовби перший вимір пізнання іншої людини: визнаючи себе егоїстом, я роблю висновок, що інший – такий самий егоїст, просто тому, що він теж людина, а кожна людина народжується із цією проблемою, тобто духовною хворобою.

Другий вимір (площина) пізнання – це пізнання того, якою саме людиною є ця інша особа. Відповідно до пізнаного, потрібно чесно давати собі відповіді на внутрішні запитання, які постають від ситуації до ситуації: чи я насправді хочу бути саме з цією людиною? Чи я її дійсно люблю і чи хочу її любити?

Чи, може, я закохався/закохалася в якесь своє уявлення, мрію, образ, а не в реальну людину, на яку цей образ налазить тільки частково, як завеликий чи неправильно пошитий костюм? Відчуття невідповідності – дуже серйозний сигнал і з ним необхідно працювати, а не заглушувати його, сподіваючись, що все обійдеться або мені так здалося.

Ось запитання, над якими варто замислитися. Їх уклав один дуже мудрий, досвідчений монах, за освітою лікар-гінеколог.

  • Чи хотів би ти мати дочку, схожу на свою дівчину, наречену? Чи хотіла би ти мати сина, схожого на твого хлопця, нареченого?

  • Чи хотіла б ти залишитися з ним, коли б він утратив вроду, силу, молодість? Чи хотів би ти надалі з нею бути, якби вона втратила свою вроду, красу?

  • Уяви собі свою дівчину, як стару жінку. Чи ти хочеш із нею бути? Уяви собі свого хлопця, як старого чоловіка. Чи ти хочеш із ним бути?

  • Чи ви їли б густий суп з однієї миски однією ложкою? (Йдеться про те, чи існує готовність до тілесної близькості не тільки через подружній акт, але в усіх ситуаціях, як, наприклад, мама їсть суп зі своєю дитиною).

  • Чи допоможе вона тобі виховати дітей так, як би ти хотів? Чи допоможе він тобі виховати дітей так, як би ти хотіла?

Подумайте над цими запитаннями. Якщо у вас з'являються спонтанні відповіді так – це хороший знак. А якщо відповіді звучать – ні, то існують серйозні сумніви щодо вашого спільного майбуття.

Для взаємного пізнання потрібно бути щирим. Це серйозна й інколи нелегка внутрішня праця: бути щирим самому та вимагати щирості від іншого. Йдеться не про те, щоб пред'явити іншому все те погане, що в нас є, а про те, щоб бути просто нормальним, природним, без маски.

Ця щирість є також здатністю розмовляти по-справжньому. Якість зв'язку між людьми визначається не пристрасним потягом, а здатністю розмовляти про серйозні, вагомі для нас справи і речі; тим, чи ми можемо іншій людині розповісти про себе, а також, чи ми можемо вислухати її.

Взаємне пізнання – це пізнання того, чи ми зуміємо знайти розв'язання у конфліктних ситуаціях. Тому, якщо такі конфліктні ситуації назрівають у період заручин, їх не треба спеціально уникати, обходити, сподіваючись, що в майбутньому це „якось” саме вирішиться. Ці проблеми потрібно розв'язувати вже зараз. Розмовляти щиро, нічого не приховувати і шукати справжньої згоди та єдності.

У цьому пізнанні більш важливими фактами є поведінка й вчинки, а слова – менш важливими. Яким ця інша особа є у вчинках, зокрема у поведінці щодо сторонніх: чи добрий він до сусідів, чи доброзичливий до людей в автобусі, чи поступиться місцем бабусі, а може, він скупий, нічого не позичить, постійно заздрить іншим.

Важливо також, чи цей наречений раніше мав дівчину, як вони розсталися, може він її використав? Людина проявляє себе такою, якою вона є насправді не у ставленні до коханої особи, в якій вона зацікавлена, а у ставленні до сторонніх людей.

Взаємне пізнання означає також вивчення мови любові, характерної для цієї іншої людини. Тобто тієї „внутрішньої” мови знаків, яку вона сприймає, яка до неї доходить. Неможливо очікувати, що інша людина, навіть коли ти її любиш, сама здогадається про твою любов. Треба пізнати те, що вона (чи він) любить.

Це буде дуже важливим, коли з'являться діти. Кожна дитина буде іншою. Потрібно буде знайти мову любові, яка пасуватиме кожному з ваших дітей. Для одного це може бути подарунок, а для іншого – присвячений йому час, вислуховування його, для третього – обійми і поцілунок.

У різні періоди життя ми потребуємо різного вираження любові. Наприклад, у ранньому дитинстві ми сильно потребуємо тілесного вираження почуттів: обіймів, доторків, поцілунків. Ми всі різні: кожен з нас є „іншим”.


IІ. Пізнання сімей

У взаємному пізнаванні величезне значення має пізнання сім'ї своєї майбутньої половинки. Пам'ятайте, що у певному розумінні ви берете шлюб із цілою родиною, а не тільки з однією особою. Твій коханий принесе у ваше спільне життя все, що є в його родині: і добре, і погане. Якщо, наприклад, у його сім'ї все вирішує мама, а у твоїй все залежить від тата, то ваше спільне життя матиме серйозні проблеми. Твій коханий буде дуже подібний до свого тата у своїй поведінці. Твоя кохана буде подібною до своєї мами.

А якщо твій коханий не мав справжнього батька, як реального отця сім'ї, наприклад, той був пияком або покинув свою сім'ю, то існує величезна ймовірність того, що твій обранець – це людина незріла, а отже, нездатна взяти на себе відповідальність за сім'ю. Цілком ймовірно, що мама надмірно його оберігала, занадто любила, напевно, розпестила, навіть, якщо цього не прагнула. Але вона була тільки мамою, жінкою, і не зуміла нічого іншого, як тільки берегти свою дитину від страждань. І він так навчився жити, що він за мамою – як за кам'яною стіною, що поруч завжди є мама, яка про все подбає і все забезпечить.

Скільки ж ми зараз маємо таких чоловіків, які не вміють взяти на себе відповідальність, утікають від страждань і труднощів, не тому, що вони взагалі погані, а тому, що були неправильно виховані, без батька. Несвідомо (а інколи й цілком свідомо) вони шукають у жінці другу маму, яка про все потурбується, нагодує, випере, попрасує, завжди пам'ятатиме, де лежать шкарпетки, де стоять туфлі, скільки залишилося чистих трусів у шафі... Але жінка – не мама, вона не бажає ціле життя нести на собі чоловіка, а потім і дітей. Коли жінка противиться „носінню на собі” чоловіка, тоді, слабкі та розгублені, ці чоловіки починають пити, щоб у такий спосіб утекти від реальності, шукають у пляшці та приятелях емоційної втіхи, яку колись їм забезпечувала мама.

Тому дивіться уважно на сім'ю, з якої походить ваш наречений, ваша наречена. Звісно, якщо дивитися на це по-людськи, проблема здається не вирішальною. Однак із Христом все можливо. Але – увага! – не просто зі словами, що Бог якось допоможе, а з Христом абсолютно серйозно: з вірою, щоденною молитвою, спільною боротьбою і дозріванням, із Христом у спільноті Церкви, з Христом у Таїнствах. Може, комусь зараз важко в це повірити. Закохані люди схильні думати: ну так, ми любимо одне одного, у нас усе вийде, нам пощастить. Добре, любіть одне одного, але не заплющуйте очі на правду: наскільки ви закохані у себе (егоїзм), наскільки ви закохані у своє уявлення про цю людину, у свою мрію, а наскільки ви насправді цю людину любите. Від правди, так чи інакше, не втекти, вона завжди проявиться. Пам'ятайте, що Христос завжди готовий вам допомогти, бо Він любить вас і має силу для дієвої допомоги.


IІІ. Ставлення до батьків

Тут необхідно також сказати про роль ваших батьків: не нехтуйте їхньою думкою. Зазвичай батьки своїх дітей глибоко люблять і бажають їм добра. Вони дивляться на вашого хлопця чи дівчину критичніше, реалістичніше, ніж ви, вони не закохані. Варто вислуховувати те, що вони кажуть. Так само, як і думку інших людей, яким ви довіряєте. Часто той, хто стоїть осторонь, бачить, що ця людина – не для тебе.

Звичайно, насамперед ви маєте сказати своїм батькам про намір заручитися та укласти подружній зв'язок.

Говорячи про вислуховування думки батьків, ми також зачіпаємо міцно поєднану з цим тему: необхідність залишити батьків. Це дуже важливий момент. їхню думку потрібно знати, уважно вислухати, замислитися над нею; але ваші батьки не будуть жити за вас і вирішувати за вас. Про цей момент, один із ключових моментів життя людини, варто поговорити вже зараз і готувати себе та їх до нього. Починаючи зі шлюбу, ви стаєте окремою, новою сім'єю, будете жити один для одного, і як двоєдина міні-спільнота, ви будете становити одне тіло.

Люди дуже часто вважають, що слова двоє стануть одним тілом стосуються фізичного інтимного єднання. Так, інтимне життя становить дуже важливий аспект подружнього життя. Але і ваша спільна кухня, спільне прибирання, спільна шафа з речами, спільний посуд це теж входить до поняття єдиного тіла, окремого організму. Як для окремого організму, поради і думки ваших батьків матимуть своє значення, але ви у своєму житті маєте бути вільні, окремі, вирішувати свої справи самостійно. Вже зараз непогано було б думати про кордон і сторожу на цьому кордоні, про те, що захищатиме ваше внутрішнє сімейне життя від втручання свекрух і тещ.

 


Шануйте своїх батьків і батьків свого нареченого/нареченої, але творіть свою власну сім'ю. Ситуація, коли мама (чоловіка чи жінки) без дозволу входить у вашу квартиру чи кімнату в будь-який момент, або перебирає ваші речі, щоб подивитися, чи нетреба їх випрати, – неприпустима.

Один чоловік, Володимир, розповідав про себе: Моя мама завжди піклувалася про порядок у моїх шафах, складала речі на своє місце. Це було нормально. Коли я одружився, мама зайшла до нас і сказала: подивлюсь, який там у вас порядок у шафі. Я, – продовжив Володя, – відчув, що маю захищати цю шафу, бо вже не може бути так, як було. Став я перед шафою і сказав до мами: вибач, але ти не можеш цього зробити. Це шафа моя і моєї жінки. Мама довгі роки згадувала це своєму синові, але рішення те було дуже добрим. Дружина була йому за це дуже вдячна. Треба захищати свої шафи, розуміючи одночасно, що батькам не легко це прийняти.

До цієї важливої теми ми ще повернемося на наступних зустрічах. Хочемо також на одну із зустрічей запросити ваших батьків, аби допомогти їм і вам.


IV. Пізнання відмінності між чоловіком і жінкою

Це справа, яка здається очевидною, але насправді вона далеко не проста. Бо йдеться не про теоретичне вивчення, чим жінка відрізняється від чоловіка, а про практичне зауваження та усвідомлення цих відмінностей у вашому конкретному коханому/коханій. І, що особливо важливо, – потрібно це не тільки навчитися бачити, але й навчитися акцептувати (сприймати). Це термін, яким в психології називають позитивне сприйняття. Тобто не понуре погодження, що куди ж я від цього подінуся, а сприйняття доброзичливе, схвальне, яке здатне принести користь і радість із відмінностей. Необхідно навчатися схвального сприйняття того, що цей інший відрізняється через те, що він іншої статі.

Це серйозна справа, яку потрібно опанувати, вклавши в це певний час, зусилля і внутрішню згоду. Дуже важливо, щоб ви просили у цій справі про допомогу Доброго Бога, тому що, лише з Його благодаттю у нашому серці, ми зможемо прийняти іншу людину такою, якою вона є. Не вважайте, ніби це очевидні речі і ви їх і так розумієте: це оманливе уявлення, яке нерідко стає причиною численних непорозумінь. Або ви навчитеся з цим жити, розуміти інакшість вашого супутника життя або будете від цього страждати.

Почнемо з такої простої справи, як праця. Для жінки це питання не настільки важливе, як для чоловіка. Наскільки для жінки важливо почуватися коханою, приймати любов – настільки чоловік має глибоку потребу відчуття, що він займається серйозною справою, служить, міцно стоїть на ногах. Наскільки жінка боїться бути покинутою, настільки ж формою самотності чоловіка є відчуття, що він непотрібний. Чоловік діє, коли розуміє, що для нього життя – це служіння, він має прагнення померти за когось, захищати життя, боротися зі злом. Жінка/мати прикрашає, облаштовує, робить затишок, роздає поцілунки, обіймає, розмовляє, виявляє ніжність. Чоловік скупіший на слова ніж жінка, часто йому легше засукати рукави і робити конкретні речі. Зазвичай після праці він потребує відпочинку; тоді йому важко слухати жінку, реагувати, підтримувати розмову. Це необхідно розуміти.

Жінка має здатність налагоджувати зв'язки, бути для когось, приймати, заохочувати, виховувати, видобувати з кожного те, що в ньому є найкращим. Коротко кажучи, жінка покликана бути „музою”, натхненням.

Чоловік характеризується тим, що ми називаємо „мужністю”: він спроможний боротися, захищати від зла. Бути мужнім – це насамперед мати відвагу приймати на себе удари, бути щитом для тих, хто довірений під твою опіку. Бути чоловіком, мужчиною означає бути готовим віддати життя за свою дружину і за свою сім'ю, або за того, кого маєш під своїм захистом.

Як підсумок цієї частини катехизи використаємо назви двох книжок, написаних італійською авторкою, мамою і дружиною Костанцою Міріано. Вони стали бестселером у багатьох країнах.

Книжка про жінку називається: ВИЙДИ ЗАМІЖ І ПІДКОРИСЯ. ЕКСТРЕМАЛЬНІ ПЕРЕЖИВАННЯ ДЛЯ БЕЗСТРАШНИХ ЖІНОК. Треба вийти заміж, за-мужа. І підкоритися. Це не означає бути невільницею чи служницею. Зовсім ні. Але це означає зайняти відповідне місце і бути собою в подружжі та сім'ї. Не намагатися бути першою, центром, командиром.

Назва книжки, яка присвячена головним чином чоловікам, звучить: ОДРУЖИСЯ З НЕЮ І БУДЬ ГОТОВИЙ ЗА НЕЇ ПОМЕРТИ. СПРАВЖНІ ЧОЛОВІКИ ДЛЯ БЕЗСТРАШНИХ ЖІНОК. А отже: одружися з нею! По-дружися! Візьми з нею шлюб, ЗЛЮБИСЯ! Вона має бути першою у твоєму житті – не мама, не друзі, не пиво, не комп'ютер, а вона, твоя жінка, твоя дружина, мати твоїх дітей, ти з нею пов'язуєш своє життя. Віддай життя за неї. Це віддавання буде здійснюватися через ваше звичайне життя, через щоденне віддавання.

Аби чоловік міг віддати життя за свою дружину і родину, жінка має йому допомогти: саме через свою „підкореність”, через буття чоловіковим натхненням.


V. Найважливіше випробування: ДОШЛЮБНА ЧИСТОТА

Тепер переходимо до дуже важливого пункту. Хочу вам сказати, що найсерйозніше випробування до шлюбу, найважливіша форма приготування до нього – це життя у ЧИСТОТІ, без інтимних фізичних стосунків.

 


Чому це так? Тому що інтимна близькість чоловіка й жінки – це щось велике, прекрасне, святе, щось, що має величезне значення. Аби вона приносила задоволення, передбачене нашим Творцем, тобто радість і тілу, і душі та серцю, вона має бути пережита з любов'ю і в готовності прийняти дитину.

Іншими словами, фізична близькість двох людей має бути повна любові, а не просто пристрасті. Любов, яка відкриває дорогу до таких стосунків, завжди пов'язана з присягою, обітницею, тим, що виражається перед Богом у словах: я тебе ніколи не покину. Без такої любові навіть найбільш пристрасна близькість не буде справжньою: вона фальшива, незгідна з природою, невідповідна суті людини.

Аби це краще показати, використаємо прості приклади. Простягнута іншій людині рука зазвичай виражає доброзичливість, мирний настрій. Уявіть, що хтось подає вам руку, всміхається, але в серці його живе байдужість або навіть ворожість. Він подає тобі руку і всміхається, оскільки хоче тебе використати для якихось егоїстичних справ. Робить гарний і добрий жест, але в його серці немає того, що цей жест означає.

Ще краще це ілюструє поцілунок Юди. Поцілунок сам по собі – це щось дуже гарне і добре, він має виражати любов і дружбу. Юда поцілував свого Вчителя, зробив цей прекрасний жест, знак, але у серці в нього було щось зовсім інше.

Жест, знак, яким є буття єдиним тілом для чоловіка й жінки, за своєю природою має виражати любов і готовність дати життя. Якщо цього немає, то цей знак сам по собі фальшивий. Приносить зло тим, хто його виконує.

Повторюємо ще раз. Заборона інтимного зв'язку до шлюбу викликана не недооцінкою інтимної близькості чоловіка й жінки. Навпаки, вона випливає з великої поваги до сексуальної близькості. Церква переконує, просить, благає: не робіть цього.

У Старому Завіті, подібно як в усіх традиційних культурах і релігіях, за вчинок перелюбу карали смертю. Тому що люди розуміли, що це велике зло, а водночас не мали інших засобів для лікування наслідків такого вчинку. Тільки Ісус приніс змогу порятунку людини після такого гріха. Проте це не змінює його тяжкості. Можна згадати про жінку, яку спіймали на перелюбі (Йн 8).

За природою, тілесне єднання чоловіка й жінки виражає саме таку любов: ти віддаєш себе іншому і приймаєш його, а разом ви готові дати нове життя. Створення нового життя – це справа не тільки чудова з біологічної точки зору, а й свята, бо життя творить Бог.

Отже, фізичне єднання до шлюбу Церква забороняє не тому, що воно є чимось поганим, а навпаки: воно дуже хороше, настільки хороше, що не варто його псувати викраденням, неповнотою любові, нечесним ставленням до цього єднання, до другої людини і до самого Бога, бо це буде фальш, який зіпсує усе. Може, не одразу, не моментально, але зіпсує, як іржа, яка починається з маленької плямки.

Подружня близькість тому й називається подружньою, що вона запланована Богом для тих, хто вже одружений. Інакше це неповнота любові, яка певним чином відбивається на вас, приносячи якесь внутрішнє незадоволення. А коли людина не отримує справжнього задоволення у цій близькості, починається шукання у неправильному напрямку: старання знайти більше насолоди, використання якихось незвичайних методів і способів, аби здобути цей момент насолоди, і в кінцевому підсумку, парадоксально, втрата цієї насолоди взагалі. Різні опитування підтверджують те, що більшість подружніх пар, особливо жінки, незадоволені статевим співжиттям. Бо роблять це незгідно з природним законом.

У період закоханості це ще так сильно не відчувається, бо буяють почуття, високий рівень гормонів заважає критично оцінити ситуацію. І це тим більше небезпечно, що статева близькість дуже міцно пов'язує людей, притягує, а тому не дозволяє бачити іншого таким, яким він насправді є. Якщо ви перебуваєте саме в такому зв'язку, то можете бути дуже сильно засліплені й поневолені.

Заручини повинні бути періодом взаємного пізнавання, вивчення, таким перебуванням разом, яке можна без проблем закінчити і не отримати глибоких ран. Заручини трохи подібні до дверей, які крутяться: в них можна увійти і так само просто вийти. Ви були разом, вам було добре, і дружба, і приємність, але ось ви дійшли висновку, що, однак, – ні, ви не створені одне для одного.

Таке розставання буває болісним, але воно може бути позитивним життєвим досвідом – якщо не було інтимної близькості. Якщо ж вона була, то залишила по собі глибокий слід. Тривалий час вона поневолює, зокрема, коли дівчина віддається вперше, їй важко прийняти те, що кохання, якому вона віддалася, не триватиме довго. Вона старається утримати зв'язок, поновлює його, пара на якийсь час розлучається, потім знову сходиться, пробують, може, вдасться, але знову все занадто важко... Таке розставання болюче, залишає по собі травму, і потім важко відкритися на наступний зв'язок.

А отже: якщо у вас є інтимні стосунки, то ви насправді не знаєте, що саме вас притягує одне до одного, що вас пов'язує: любов чи просто секс. Тому обов'язково потрібно пройти це випробування, відмовитися від тілесної близькості, вийти з-під її тиску, аби перевірити, що вас єднає.

У майбутньому, в подружжі, ще не раз будуть періоди, коли статеве співжиття не буде можливим. І що тоді? Ви не витримаєте і зрадите подружню присягу?

Дівчата, ви обов'язково маєте зробити цей крок: чи твій хлопець з тобою тому, що він тебе любить, чи тому, що він просто використовує твоє тіло? Якщо зараз, у період заручин, він не сприйме твого рішення, щоби не співжити до шлюбу, то він точно не любить тебе і не буде поважати тебе у майбутньому. Якщо він каже, що не може без цього, це означає, що він не буде тобі вірний.

Будуть періоди, коли ви не зможете мати статеву близькість: вагітність, час після пологів, догляд за дітьми, елементарна втома і небажання, купа справ, що завгодно. І що такий чоловік тоді зробить? Його відповідь на потребу утриматися від близькості на час заручин показує, що він цінує більше: тебе і буття з тобою – чи своє сексуальне задоволення.

Будьте відважними, дівчата, не бійтеся зробити такий крок! Не бійтеся довіритися Богові. Якщо це не той хлопець, то не переймайся: Бог приготував для тебе кращого. Не дозволяй себе шантажувати, не дозволяй ґвалтувати твою душу, вона хворіє набагато сильніше за тіло.

Якщо хлопець каже: Доведи, що ти мене кохаєш, то можеш сміливо такому відповідати: бувай здоров. Дівчино, це від тебе самої залежить, чи він поважатиме тебе в майбутньому як жінку, чи буде зневажати і сприймати як предмет для свого задоволення. Але з'ясовувати це потрібно тепер! Це час підготовки й перевірки.

Якщо у вас вже була інтимна близькість – зупиніться, стримайтеся, перестаньте. Ви хочете шлюбу, хочете не просто свята у красивому храмі під музику, а Божого благословення на довгі роки щасливого життя. Якщо так, то поважайте Бога і довіряйте Йому, Він любить вас, і те, що Він вписав у вашу природу, вписане там для вашого добра, не інакше.

Не вірте пропаганді світу, який зробив із сексу пустопорожнє фізичне задоволення. Насправді Бог це задумував як прекрасне єднання тіл, що виражає єднання душ. Це прекрасна, висока дійсність, яку не треба принижувати, опошлювати, як це робить нинішній світ. Він гордує тілесною близькістю, зневажає її і провадить людину до зневаги щодо себе самої.

Вочевидь у вас будуть прагнення до близькості, ці біологічні механізми існують і діють в кожному з нас, але люди відрізняються від тварин. Статева близькість у людей – це стосунки любові, це єднання особистостей. Іншу людину не можна використовувати, її потрібно кохати. Тоді ця близькість приносить повноту задоволення, тобто ЩАСТЯ.

Жити в чистоті не означає не мати ніяких фізіологічних поривів або перелякано придушувати їх, випихати у підсвідомість. Ми живі люди, ми живемо тілесно, ми нероздільні з нашими тілами, з якими просто треба вміти правильно поводитися. Йдеться не про заперечення того, що в нас об'єктивно присутнє, а про щось принципово інше: про любов.

Не про фізичний потяг, а про буття з іншим, як із людиною в цілому, як з особистістю. Коли фізичний потяг з'являється, це треба спокійно визнати і прийняти: ми люди, ми маємо сексуальність, – але не слідувати за цими потягами, за збудженням, за хіттю. Навіть, якщо той інший сам погоджується, щоб його використали задля досягнення і принесення задоволень, усе одно так не можна. Спонтанна поява сексуальних бажань – сама по собі не гріх; зло в людині з'являється тоді, коли вона погоджується піддатися цим прагненням.

А що відбувається, коли в дошлюбному зв'язку з'являється дитина? Постає питання, що з нею робити: народити чи вбити. Як ви гадаєте, це впливає на саму дитину? Хочу сказати, що впливає, і дуже сильно. Багато дітей страждають, може, навіть і хтось із вас, через те, що батьки мали сумніви, народжувати дитину чи ні. Комплекси, невпевненість, відчуття недовіри до цілого світу нерідко беруть свій початок з того, як дитину зачали і як мати переживала вагітність. Психіка вагітної жінки бінарна, кажуть медики: це означає, що почуття матері й дитини у період вагітності спільні. А якщо станеться аборт? Наслідки цього жахливі.

Ну, хтось скаже: ми бережемося. Предохраняемся. Таким чином, ви вже приймаєте майбутні страждання, нищите свій інтимний зв'язок, використовуючи один одного без повноти любові. Ви берете у Бога цю святу річ задля того, щоб зробити собі хвилинну приємність. А до того ж, руйнуєте своє здоров'я. Ми вже говорили про страшні наслідки контрацепції.

Зрозуміло, що утримання не є чимось простим і легким, що прагнення бути з іншим, це також і прагнення фізичне, у певний період життя людини дуже сильне. Але ми запрошуємо вас до чистоти, до вшанування Бога і Його правил, до вшанування таїнства, яке ви готуєтеся прийняти, до довіри Богу і природі, яку Він створив. Ніхто й ніколи не виграв, йдучи проти природи. Інколи ми кажемо, що природа мститься на нас. Так, дуже багато подружжів страждають через те, що одружилися виключно через сексуальне засліплення. Потім закоханість минула, гормони заспокоїлися, і почалося реальне життя...

А цього прекрасного дару, який Бог створив саме для подружжя, для зміцнення єдності, вони вже не вміють правильно переживати. Замість того, щоб допомагати подружжю, фізична близькість стає чимось мертвим, відразливим, неприємним, навіть доказом того, що любові між ними немає, і приводом розійтися.


VI. Приготування до шлюбу
ЗАРУЧИНИ чи цей інший даний мені Богом

Давайте розглянемо історію Товії і Сари. Ця розповідь міститься у Біблії і може послужити хорошою катехизою для молодих, які думають про шлюб і переживають важкі хвилини. Дуже заохочуємо вас читати книгу Товит і думати над прочитаним, бо там викладено багато потрібного для сімейного життя. Тут коротко згадаємо цю історію.

Товія старший, дуже порядний і добрий чоловік має сина Товію. Старшого переслідують через те, що він праведний і поводиться благородно, він втрачає своє майно, а одного дня втрачає також зір. Навіть жінка погано з ним розмовляє. Тоді він щиро молиться до Бога, ввіряє Йому свою душу і страждання, а як це страждання дуже велике, то він просить Бога про смерть.

У той самий час, так само щиро і також у великому стражданні молиться до Бога молода дівчина Сара. Вона також просить Бога про смерть. Причина її страждань – неможливість вийти заміж. Вона гарна дівчина, сім разів пробувала укласти подружжя, але демон приходить у її шлюбну ніч і вбиває чоловіка, за якого вона вийшла. Бо демон забажав її для себе. По-людськи кажучи, сильно закохався.

Святе Письмо каже, що ці двоє були вислухані. Чи Бог забрав їх з цього світу? Ні, Він відповів на їхні щирі молитви так, як тільки Він сам уміє. Бог вислав ангела, щоб їх урятувати. Ангел Рафаїл у тілесному вигляді стає товаришем молодого Товії, якого батько вирядив у далеку дорогу до родичів. По дорозі Товія мав різні пригоди. Зокрема, там була боротьба з великою рибою, яку він переміг з допомогою ангела, Товія забирає нутрощі з цієї риби, бо ангел йому каже, що вони знадобляться.

Приходять Товія з Рафаїлом до дому Сари. Товія закохується в гарну дівчину, і виявляється, що вони далекі родичі й він має право на її руку. Батьки Сари вражені, бо вже стільки разів прощалися з нареченими своєї доньки. Але цього разу все буде інакше. Після шлюбу, за порадою ангела, молоде подружжя молиться, перш ніж лягти разом. Потім вони палять нутрощі риби. Це відлякує демона, молодята кохаються і залишаються живими. Після цього вони вирушають у зворотній шлях, до батьків Товії. Там, також за допомогою ангела Рафаїла і нутрощів риби, відбувається зцілення очей Товії-старшого.

Який урок можна взяти з цієї історії?

Важкі випробування потрібні, аби насправді відкрити очі на Бога і дозволити Йому втрутитися. Володимир, про якого ми сьогодні згадували, розповідаючи, як він захищав шафу, розповів також і про переломний момент у своєму житті. Ситуація була вельми подібна до тієї, яку мали Сара і Товія. Наш Володя пробував бути щасливим і реалізувати себе усіма можливими способами. Було в цьому також і багато гріха. Одного разу, їдучи потягом, він почувався особливо пригніченим. Нічого не виходить, що лиш він пробує, – а все на гірше. І тоді йому спало на думку, що він ще не звертався до Бога. Тоді він попросив допомоги Бога, попросив насправді щиро, і його життя почало змінюватися. Бог визволив його від узалежнень, дав йому зустріти дівчину, яку він покохав і з якою дотримувався чистоти до шлюбу. Зараз вони – щаслива сім'я, мають дітей. Дуже красива історія.

Ваші труднощі, яких ви не розумієте і які завдають вам страждання, також дані для вашого блага. Вони є запрошеннями щиро звернутися до Того, Хто вас воістину любить і Хто воістину може вам допомогти.

Бог насправді вислуховує молитву. Ніколи не бійтеся щиро молитися до Бога у труднощах, не робіть перед Ним вигляду, ніби все в принципі добре. Основа і суть молитви – не кількість слів, прочитаних із молитовника, а щире звернення до Нього.

Правильне переживання сексуальності – справа непроста. Щоб сексуальність не завдавала шкоди, не вбивала любові, необхідна Божа благодать. Риба, завдяки якій було врятоване життя Товії, стала символом Христа. Лише Воскреслий Христос, Його милість визволяє людей до справжньої любові, і, таким чином, рятує статеву близькість від руйнівної сили.

Товія і Сара були призначені Богом одне для одного. Всі труднощі, які вони мали, були призначені для того, щоб здійснився Божий план, аби вони знайшли один одного, хоч і жили дуже далеко і не були знайомі. Це стало можливим завдяки тому, що ці двоє були віруючими та відкритими на діяння Боже.

Бог посилає свого ангела також і до кожного з нас. Кожен має свого ангела-хранителя. А чи ви думаєте про своїх ангелів-хранителів? Чи ви молитеся до них? Якщо ні, то ми навчимо вас на одній із зустрічей. Треба молитися до свого ангела щодня. Це полегшить вашому ангелу-хранителю завдання допомагати вам і рятувати від важких ситуацій. Ангели-хранителі часто допомагають людям у різних потребах, а ми цього навіть не помічаємо. Якось справи самі склалися вдало. Якось щось взяло і вийшло так, як треба. Нерідко ми не звертаємо уваги на такі речі й думаємо, що це просто життя саме по собі таке.

Насправді ж людина занурена у море невидимої благодаті і має багато опіки, але рідко про це замислюється і рідко дякує Богові. Тому моліться щодня, моліться не тільки з проханнями, але й із вдячністю, бо ви насправді навіть не знаєте, як багато добра отримали і від чого саме Бог і ангели вас уже вберегли.

Задумайтеся, що історія Товії й Сари говорить саме вам. У ній напевно знайдеться слово і для вас, у вашій конкретній ситуації.

Що найважливіше для віруючої людини в усьому цьому приготуванні? Розпізнати, чи цей інший є тим, хто передбачений для мене Богом. Бо якщо я в цьому помилюся, то ні я, ані ця інша людина не будемо повністю щасливі. Умовою розпізнання, окрім усього вже сказаного (пізнання себе, один одного, сімей, відмінностей, дошлюбна чистота), є МОЛИТВА, прохання Бога про допомогу. Просіть Його так, як умієте. Просіть також і Пресвяту Діву Марію. Ви ж знаєте, що Вона у Кані Галілейській одразу помітила труднощі молодого подружжя і знайшла розв'язання ситуації.

Особливим знаком серйозного підходу до шлюбу і запрошення Бога в цей час підготовки й розпізнання будуть ЗАРУЧИНИ.

Хлопець освідчується своїй дівчині, просить її руки. Якщо вона приймає пропозицію, то справляється невелике свято. Обидві сім'ї, наскільки це можливо, – батьки, брати-сестри, дідусі-бабусі – мають зустрітися на скромній сімейній урочистості. Добре організована і пережита урочистість полегшить вашим сім'ям творення ближчих контактів. А тим самим полегшить і вам краще й повніше пізнання середовища, з якого походить ваша майбутня половинка.

Батьки обох сторін (а в разі їх відсутності-опікуни від імені сім'ї, наприклад, дідусі чи хтось із родичів батьків, теоретично також-старший брат або сестра) уповноважені дієцезіальним єпископом (пор. ККП, кан. 1168) благословляти обручки. Ними обмінюються заручені, заявляючи тим, що відтепер вони вважають одне одного нареченими і мають намір одружитися найближчим часом, якщо, завдяки взаємному пізнаванню, вони разом дійдуть переконання, що спроможні створити допасоване і згідне подружжя. Вони бо усвідомлюють, що подальша доля їхнього майбутнього зв'язку значною мірою залежить від правильного взаємного вибору.

Заручини можуть також відбутися в іншій формі; проте важливо, щоб вони мали прилюдний характер (сімейний, спільнотний), відображали намір укласти шлюб і мали стосунок до Бога через благословення і молитву. Цей обряд може відправити і священик, проте, не допускаючи плутання заручин і шлюбу. Можна скористатися пропозицією, вміщеною в Обрядах подружжя, у додатку, або в Літургійній аґенді (с. 422).

Звичайно, заручини не дають право жити разом, зовсім навпаки: це період, який наречені переживають у чистоті. Цей час дошлюбної чистоти становить фундамент майбутнього доброго подружнього співжиття.

З угоди заручин не може випливати право безоглядно домагатися укладення зв'язку, натомість можливим є теоретичне відшкодування витрат, здійснених з огляду на очікуваний шлюб.

Через заручини ви стаєте морально зв'язані цією обітницею, що зобов'язує кожного з вас бути вірним один одному і не допускати близьких відносин із третіми особами. Тривалий період заручин, поєднаний із приготуванням до подружжя, може прекрасно посприяти прийняттю зрілого і доброго рішення.

 


Р. Змітрович (ред.), Дошлюбні зустрічі – катехизи. Божа благодать необхідна для щасливого подружжя, Свічадо, Львів 2015, с. 76-87.




На початок

  Роздрукувати

Папа Бенедикт XVI до НАРЕЧЕНИХНавіщо готуватися до шлюбу і про що йдеться в цьому приготуванні?Краса, добро і щастя подружнього і сімейного життяВідповідальна прокреаціяЗло і страждання у подружньому та сімейному життіКонтрацепціяВідмінність між природним регулюванням плідності та контрацепцієюПро запліднення in vitroЕтика відповідальної прокреації і структура подружнього актуЧому в подружньому житті стільки страждання?Який вихід із трагічного становища людини?Як благодать, любов Христа, перемога над гріхом та егоїзмом приходять у життя подружжя?Як розпізнати призначену для мене „половинку” – ЗАРУЧИНИПізнання і прийняття себеЖінка й чоловік: відмінності як дар і завданняПодружнє життя у згоді з природою людиниСпілкування і діалогТіла подружжя – сакраментальний знак приходу БогаСімейне життя – ВИХОВАННЯ дітейЩо необхідне для християнської сім'ї?Світ, в якому ми живемоЗустріч і катехиза для батьків нареченихЯк добре приготувати і пережити шлюб і весілляЯк організувати християнське весілляМОЛИТВИ НАРЕЧЕНИХМОЛИТВИ БАТЬКІВ ЗА ЗАРУЧЕНИХ ДІТЕЙБАТЬКІВСЬКЕ БЛАГОСЛОВЕННЯ