Ukraine English Russia Poland
Похмурі тіні велетня на глиняних ногах, або факти з історії одного сумнівного експериментуЖінки, які використовують контрацептиви обирають менш "привабливих" чоловіківМоральна оцінка контрацепціїПрирода ліпша від контрацепціїМоральний підтекст проблеми перенаселення

ПЛІДНІСТЬ ПОДРУЖНЬОЇ ПАРИ

Жінки, які використовують контрацептиви обирають менш "привабливих" чоловіків


Використання контрацептивів може стати причиною того, що жінка обере для себе невідповідного партнера. Так вважають фахівці Університету в Ліверпулі.

 


Дослідження показали, що на вибір найбільш відповідного чоловіка або дружини великий вплив має запах людського тіла. Люди із різними генетичними структурами та різними імунологічними системами мають різні системи гістосумісності (англ. Major Histocompatibility Complex, MHC), вони впливають одне на одного запаховими сигналами, званими феромонами. Подружні пари, які поєднуються таким несвідомим чином, виявляються більш сексуально привабливими одне для одного і мають здоровіше потомство. Тому їхні діти стійкіші до різних інфекцій і хвороб (організм їхньої дитини володіє більшим діапазоном білків (антитіл), які оберігають її від антигенів тощо). Такі пари мають менше труднощів з зачаттям дитини, а жінки рідше переживають викидні.

Дослідження, здійснені доктором Крейгом Робертсом (Craig Roberts) з University of Newcastle (Ліверпуль), засвідчили, що жінки, які вживають контрацептивні пігулки, підсвідомо обирають як чоловіків мужчин не з відмінним, а з подібним до свого імунологічним комплексом, тобто таких, які за звичних умов не були б для них привабливі сексуально і з якими їм буде важче зачати дитину, а народжені діти матимуть слабшу імунну систему.

Існує припущення, що таким парам загрожує розпад, коли жінка перестане вживати контрацептивні засоби і повернеться до природного способу життя. Коли її організм почне реагувати правильно, чоловік, з яким живе і має дітей, втратить для неї свою сексуальну привабливість, а жаданими виявляться чужі чоловіки з іншою імунною системою. Якщо ці дослідження підтвердяться, то жінки не повинні обирати своїх життєвих партнерів під час вживання контрацептивних засобів.

Підтвердження цих досліджень дало б змогу зрозуміти причини великої хвилі розлучень, початок якої припадає на середину 60-х років ХХ ст. і збігається з поширенням контрацептивних засобів. До того відсоток розлучень був значно нижчим. Звісно, цей аргумент – не вирішальний, оскільки можна навести багато інших причин розлучень подружніх пар, але його також не потрібно ігнорувати.

Дослідження др. Робертса було доповненням експерименту, проведеного в 90-х роках ХХ ст. професором Клаусом Ведекіндом (Claus Wedekind), швейцарським біологом-еволюціоністом. Його дослідження було назване «тестом смердючої футболки». Жінки, які брали в ньому участь, обирали найбільш приємний для них запах з-посеред кільканадцяти футболок, власники яких кілька днів не користувалися парфумами і не мились. Переважна більшість жінок обрала точно тих чоловіків, у яких гени гістосумісності були найбільш відмінними від їхніх власних. Результат шокував наукове середовище: тест Ведекінда став першим конкретним доказом фізіологічного аспекту любові.

Поясненням такої поведінки жінок, які використовують гормональні контрацептиви, може бути те, що ці засоби вводять жіночий організм у стан, наближений до ранньої вагітності. Жінки в цей період не відчувають потреби пошуків партнера, натомість охоче прихиляються до рідних, які можуть допомогти їм у важкий період. Тому з-посеред запахів різних чоловіків обирають осіб з подібними генами. Не можна не визнати, що це поганий критерій для вибору чоловіка і батька своїх дітей.

Ці дослідження – застереження, що втручання у фізіологію людини може обернутись проти неї самої.

 


Результати досліджень опубліковано в: Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

 

Джерело статті: PAP, "Rzeczpospolita".




На початок

  Роздрукувати