Ukraine English Russia Poland
NaProTechnology, як спосіб лікування безпліддя згідно з вченням ЦерквиНаПроТехнологія – технологія природної прокреаціїКоротко про NaPro ТехнологіїНаПроТехнологія – шанс на здорову дитинуОбман про запліднення in vitroМоральні аспекти дослідження спермиУСИНОВЛЕННЯ дитини – чи ви готові?

ПЛІДНІСТЬ ПОДРУЖНЬОЇ ПАРИ

НаПроТехнологія – технологія природної прокреації

 


Безпліддя зазвичай визначають як неможливість завагітніти протягом року при незастосуванні контрацептивних засобів. У 85-90% здорових молодих пар протягом цього часу відбувається зачаття. Безпліддя, отже, стосується 10-15% пар і становить вагому проблему в клінічній практиці. Всупереч загальному переконанню, протягом останніх 30 років частота безпліддя залишається відносно сталою[1].


НаПроТехнологія
(NaProTechnology, NaPro, NPT, NaturalProcreativeTechnology) – це молода галузь медицини, яка функціонує всього в кількох державах світу. Це новаторська система, яка спостерігає за плідністю і надає допомогу у вирішенні проблем гінекологічного характеру. Вона охоплює планування сімї з використанням стандартизованої оцінки біомаркерів плідності й менструального циклу, яка була опрацьована 1974 року і носить назву Creighton Model FertilityCare System[2].

Головна передумова НаПроТехнології – це особливе виховання (навчання) пацієнтів у сфері уникливої обсервації (спостереження) природнього ритму плідності з метою діагностувати порушення, які можуть спричиняти ненастання вагітності. Особливий натиск робиться на використанні таких медичних технологій, як: глибокий (докладний) аналіз рівня гормонів, ультразвукова діагностика, а також хірургічні методи (лазеротерапія, протиспайкові методи, мікрохірургія). Засновником (попередником) методу є професор Томас Гільґерс (Thomas W. Hilgers) – гінеколог, хірург (експерт в галузі мікрохірургії та реконструкції матки), з 1985 року директор Інституту Досліджень Репродуктивного Здоров’я ім. папи Павла VI Національного Центру Жіночого Здоров’я (Омаха (Omaha), США). В нагороду від папи Йоана Павла ІІ став членом Папської Академії, а також отримав звання «Лікар Року» (1997) від Родинної Організації Штату (Nebraska Family Council)[3]. 2004 року опублікував підручник „The Medical and Surgical Practice of NaProTechnology”. Результативність методу професор Гільґерс пояснює успішним поєднанням технологічного прогресу звичайної (конвенціональної) медицини (ендокринології, хірургії) з анатомією, біохімією та психологією людини, а також повною співпрацею між лікарем, інструктором Природного Планування Сімї та пацієнткою. У НаПроТехнології використовуються вже перевірені методи лікування; натомість малоефективні або навіть шкідливі – елімінуються.

Немає універсальної програми лікування безпліддя, яка б могла запевнити 100% успіх. «А втім, фактом є й те, що не існує жодної програми лікування безпліддя, яка за своєю успішністю могла б хоч трохи наблизитись до успіхів, які представляє напротехнологія», – говорить професор Гільґерс. (…) Дивлячись новини чи ранкові телевізійні програми, може скластися враження, що методи штучного запліднення (Допоміжні Репродуктивні Технології) є чи не єдиною й доступною можливістю для жінок, які стикаються з проблемою безпліддя. Однак не говориться, що ці методи дуже коштовні, а також те, що частка їх невдач надзвичайно висока i загалом вони можуть допомогти менше ніж 1% жінок на рік (Zenit)[4].

Регулярний аналіз фізіологічних та біохімічних циклів протягом усього місяця є ключем у цьому методі. Пацієнтки спостерігають за усіма показниками плідності. Слиз досліджується протягом усієї доби: перед і після випорожнення та сечовипускання, як вдень, так і вночі. Таке дослідження веде до визначення причини наявних гормональних порушень, які, якщо їх вчасно не діагностувати і не лікувати, зазвичай призводять до патологічних змін в сечостатевій системі, підвищення артеріального тиску, крововиливів чи остеопорозу. Знаючи їх походження, напротехнологія може оптимальним чином вплинути на них, використовуючи з цією метою відомі гінекологічні методи та знання у сфері ендокринології. Рішення щодо лікування приймається згідно з біологією та анатомією тіла жінки. Методи, що використовувались раніше, нерідко призводили до інвалідності чи ушкодження окремих органів. Залежно від патології й типу безпліддя напротехнологія використовує різні способи лікування, наприклад: поповнення вітамінів або фармакотерапія для покращення утворення слизу, лазеротерапія ендометріозу, фармакологічна індукція овуляції, персуфляція (відновлення прохідності) маткових труб, операції для корекції анатомічної будови матки та яєчників.

Проблеми, у вирішенні яких допомагає напротехнологія, це: безпліддя різної етіології (на переконання професора Гільґерса у пацієнток, які застосовують метод Крейгтона, непліддя може бути діагностовано вже після шести місяців спостереження і регулярного пожиття; ефективність методу складає 50-80%), запобігання небажаної вагітності (ефективність 99,5%), ендометріоз, спайки малого тазу i маткових труб, ерозії, викидні (доношення вагітності до кінця і народження дитини у 79% випадків із загрозою викидня[5]), передчасні пологи, синдром полікістозних яєчників, передменструальний синдром, післяродова депресія, нерегулярні менструальні цикли, прояви пременопаузи, нерегулярні (позациклічні) криваві виділення з піхви, низький рівень прогестерону, міоми, фіброми, пременопауза (у 95% усунення неприємних симптомів), захист від хронічного зараження хламідіозом та від остеопорозу, контроль, а навіть елімінація мігренного головного болю (50% ефективність), а також допомога жінкам з раком грудей. Жінки з високим ризиком раку матки можуть бути виявлені, а відповідно підібрана допоміжна терапія за допомогою прогестерону повинна їм допомогти знизити цей ризик. Дані показують, що у жінок з раком грудей спостерігається значне зниження прогестерону в постовуляційному періоді і що ця післяовуляційна фаза циклу є дуже нестабільною в часі (проф. Гільґерс)[6]. Визначаючи гормональний стан жінки, можна підібрати відповідний склад гормонів і таким чином захистити 75% жінок від зайвого хірургічного втручання.

У Сполучених Штатах налічується понад 100 клінік, які застосовують напротехнологію. Поза межами США вони також постали в Японії, Австралії, Канаді, Великій Британії, Італії, Ірландії. Середня ціна лікування непліддя, яке включає цілісну лікарську опіку, складає близько 425 євро. Спеціалісти пропонують лікування безпліддя, у той час, коли метод invitro зосереджується на репродукції[7], а не на поверненні здоров’я. In vitro – це немовби входження через запасний вхід, не задумуючись про причини проблеми. У зв’язку з цим «натуральні клініки» можуть похвалитись майже 80-процентною ефективністю, водночас у випадку методів in vitro вона складає близько 30%.

Одна з таких «природніх клінік» знаходиться в ірландському місті Голвей (Galway). Її засновник – доктор Філ Бойл (Phil Boyle) – є учнем професора Гільґерса. Не кожний може стати пацієнтом, приймаються тільки подружні пари. До клінік NaturalProcreative звертаються пацієнти з найрізноманітнішими проблемами, пов’язаними з плідністю. Але частіше за все потрапляють до них подружжя після невдалих спроб запліднення invitro. Недавно опрацьовано дослідження, в якому доктор Бойл описує 95 подружніх пар, у яких «підвело» запліднення invitro. У 58 з цих пар перед входженням в процедуру invitro не було визначено причин непліддя; натомість, коли було здійснено діагностику і окреслену напротехнологією терапію, викрито щонайменше одну причину неплідності у кожної з цих подружніх пар. Після двох років лікування у 74 з-посеред 95 подружніх пар відбулося зачаття і народились діти. Кільканадцять з них зачали і народили наступну дитину, одна пара мала трійню. Це результати, якими не може похвалитись жодна клініка in vitro. З цього випливає висновок, що перед тим, як приступити до складних та інвазійних методів, зажди слід використовувати простіші. Знання природного циклу жінки повинні бути першою річчю, яку пропонується подружнім парам, які довший час намагаються завагітніти і не настає зачаття. Близько 30% подружніх пар без медикаментів, процедур і операцій, пізнаючи самих себе, спостерігаючи, що впливає на плідність, дійшли до зачаття дитини.

«На зустрічах перед вінчанням ми абсолютно не зважали на розповіді про термально-симптоматичний метод. На наше переконання, це була цілковита дурниця, а застосування цього методу здавалось ідіотизмом. Але коли це дало результат, ми змінили думку. Він дійсно ефективний, якщо хтось намагається завагітніти. Ми дуже старались і намагались бути сумлінними і ретельними. Консультувались щодо кожного відрізку графіка. І на результати не довелось довго чекати. ЗДІЙСНИЛОСЯ!!! Усього через два місяці я завагітніла». (Сабіна і Томаш Д. з Ґлівіц (Gliwice) у Польщі)[8].

Дуже шкода, що фінансові засоби, які призначаються на методи запліднення in vitro, не використовуються на навчання лікарів у сфері природного розпізнавання плідності. Ці знання, вміло передані подружнім парам, які намагаються завагітніти, принесли б незмірну користь: заощадження коштів і часу, почуття контролю над своїм тілом, незалежність від лікаря, відсутність моральних дилем, співпраця з другою стороною в подружжі, швидке виявлення порушень, уникнення шкідливих побічних ефектів запліднення in vitro – як у матері, так і дитини: синдром гіперстимуляції яєчників (OHSS), внутрішньоматкова затримка росту плоду, можливість утворення цист, ризик новоутворень яєчника, недостатність лютеїнової фази, незручності, пов’язані, наприклад, з забором яйцеклітин, збільшений ризик багатоплідної вагітності, ризик негативних наслідків для здоров’я матері і дитини у випадку здійснення процедур in vitro серед старших жінок, низька вага новонародженого, недоношеність, вади розвитку статевої, сечової та нервової систем, синдром особи, яка вижила.

Причиною невдач в зачатті може теж бути невідповідній спосіб життя. На зустрічах пацієнти усвідомлюють, що беззаперечну роль у цьому має стрес, наркотики та алкоголь. Паління знижує рівень плідності більш-менш на 40%. На плідність, крім того, може негативно впливати, залежно від своєї токсичності, запах фарб, лаків, нафти та нафтопродуктів, а також дія електромагнітного поля, – говорить професор Маріан Шаматовіч (Marian Szamatowicz), очільник Клініки Гінекології Медичної Академії в Білостоці (Białymstoku), що у Польщі[9].

NaturalProcreative, хоч і вимагає більше часу, дала ефекти не тільки в лікуванні безпліддя. Шляхом старанного спостереження за маркерами плідності і непліддя, а також дуже частий моніторинг пацієнтки (УЗД) можна помітити патологію на початку її розвитку. Це дозволило значно зменшити кількість викиднів. Великою перемогою було доведення до щасливих пологів жінки, яка раніше перенесла аж вісім викиднів. «Абсолютної впевненості ніхто не може дати. Але зазвичай шестимісячне лікування в «природній клініці» достатньо, щоб побачити ефекти», – стверджує доктор Ангела Бенет (Angela Benet) з клініки в Кембриджі (Англія)[10]. Для ефективності напротехнології, окрім іншого, має значення широке використання хірургічних технік там, де деякі хірурги вже не бачать жодних шансів. «Можемо елімінувати складні вади, які унеможливлюють мати дітей, наприклад, вроджена агенезія матки. Можлива також реконструкція піхви у жінок та сімявивідних проток у чоловіків», – говорить проф. Маріан Ґабрись (Marian Gabryś) з вроцлавської гінекологічної клініки Медичної Академії[11]. На переконання напротехнологів майбутнє боротьби з безпліддям опирається на краще пізнання власного тіла та цілісне споглядання  людини та її дітородної функції.

Aleksandra Barczak, Naprotechnologia – technologia naturalnej prokreacji, «Życie i płodność» 1(2008)2, № 2, сс. 109-113.
[переклад з польської бр. Роман Поп OFMCap, Лариса Гричка]



[1] A. Jakimuk, K. Czajkowski, Kliniczna endokrynologia ginekologiczna i niepłodność, Medipage, Warszawa 2007, c. 1179.
[2]
A. Polewska, Ł. Kozak, Naprotechnologia – nowa jakość w problemach z uzyskaniem ciąży, в: R. Domżał-Drzewiecka, E. Gałęziowska (ред.), Nowoczesne metody rozpoznawania płodności, Makmed, Lublin 2007, сс. 87-90.
[3]
http://www.ecomedicum.org/naprotechnologia.html.
[4]
Там само.
[5]
http://www.npr.slask.pl.
[6]
http://www.ecomedicum.org/naprotechnologia.html.
[7]
Це відображається і в самій назві – Допоміжні Репродуктивні Технології [коментар перекладача].
[8]
http://www.npr.slask.pl.
[9]
http://www.designstudio.pl/press/.
[10]
Там само.
[11]
Там само.

 

 

Напротехнологія в Україні



На початок

  Роздрукувати