Я все-таки повернуся до теми натхнення. Колись я відвідав молоде подружжя, і помітив, що на стіні висять графічні малюнки, на яких зображено різноманітні сексуальні позиції. Чи вважаєте ви це добрим способом збагатити сексуальне життя?
У сексі йдеться про те, щоб люди відкрили себе, свою тілесність, свою особистість, свої темпераменти, біологію, а це все неповторне. Адже кожен з нас має особливі родимки, неповторні тілесні, психічні та духовні відмінності, певні риси, які потрібно пізнавати на шляху спільного подружнього життя. Чоловік і дружина можуть відкрити і пізнати одне одного лише індивідуально, або ж взагалі не порозуміються. Їхній секс неповторний. Його можна порівняти до танцю, в якому тільки ця пара найкраща і лише вона може його так гарно станцювати. З іншою особою цей танець буде подібний лише в тому сенсі, що це буде джайв чи самба, але це вже ніколи не буде той самий танець. Його не вдасться повторити з іншою особою. В сексі чоловік та дружина вивчають одне одного, і їм не потрібні жодні зразки ззовні, не варто нікого наслідувати.
В сексі чоловік та дружина вивчають одне одного,
і їм не потрібні жодні зразки ззовні,
не варто нікого наслідувати
Сучасна культура спрямована на наслідування, копіювання. Людина легко піддається моді, рекламі, світ подібний на Mc’Donalds, який не цінує індивідуальності кухні. Не варто наслідувати зразки з порнографічних фільмів, якісь підручники чи надто детальні поради, бо вони вбивають неповторність подружжя. Це не означає, що не можна щось почитати чи переглянути сексуальні позиції у книжці, або й вивчити їх. Та одночасно треба знати, про що у цьому всьому йдеться. Щоб навчитися танцювати, спочатку треба вивчити кроки, а це доволі нецікаве та марудне заняття, та в певний момент про ці кроки треба забути і просто довіритися музиці. В сексі, як у танці, якщо хтось надто велику увагу приділяє техніці, то ніколи не відчує краси того, що робить. Бо краса є деінде, а про це сьогодні мало хто говорить. Вона народжується у вимірі взаємної зустрічі двох людей, у створенні стосунків, наповнених любов’ю, відданістю, турботою про іншу особу, а також про власну приємність та щастя. Краса сексу виходить далеко за межі техніки. Секс гарний, якщо він створює глибокі міжлюдські стосунки.
Людина тужить за тим, щоб її хтось любив, був з нею до кінця, і щоб вона також могла любити когось. Людина розвивається тоді, коли живе для когось. А через секс це прагнення можна висловити іншій особі. Таким чином чоловік може сказати жінці, що любить її, а жінка може сказати це чоловікові.
Краса сексу виходить далеко за межі техніки.
Секс гарний, якщо він створює
глибокі міжлюдські стосунки
А крім цього, в таких стосунках можна переживати присутність Бога, можна отримати досвід, який дозволено назвати релігійним, бо він пов’язаний з присутністю Бога. Якщо людина відкриє цей духовний вимір сексу, тоді їй не зашкодить трохи знань із сексології. Натомість, якщо людина знає лише сексологію, тобто як досягти оргазму, як найдовше стримувати еякуляцію, які позиції дають змогу отримати найбільшу приємність, а не знає глибинного виміру сексу, то, власне кажучи, така людина нічого не знає про секс. Особи, які не можуть розпочати тривалий подружній союз, найчастіше залишаються на такому плиткому, тілесному вимірі сексу. Коли видається, що їхній зв’язок стає серйозним, вони втікають одне від одного, бо бояться відповідальності. Вони функціонують добре, весело та щасливо доти, доки у них не з’являється відчуття, що вони відповідальні одне за одного, що їх поєднує щось більше. Перспектива провести разом усе життя або ж поява дитини – все це лякає їх.
Коли зв’язок людей,
які не вміють будувати тривалих стосунків,
стає серйозним, вони втікають одне від одного,
бо бояться відповідальності
Не бійся сексу, або люби і роби, що хочеш. З о. Ксаверієм Кнотцом розмовляє Сильвестр Шефер, перекл. О. Мандрика, Свічадо, Львів 2015, с. 21-23.