Ukraine English Russia Poland

ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

Контрацепція

 


Друга відповідь, яку навіть частіше дають на запитання про те, як здійснювати відповідальну прокреацію, застосовувати КОНТРАЦЕПТИВНІ ЗАСОБИ. Ця відповідь суперечить самій суті відповідальної прокреації, але її треба проаналізувати, намагаючись передусім з’ясувати значення деяких термінів.

Терміном контрацептивний засіб позначається техніка, яка застосовується з метою контролювати зачаття (conceptio) або запобігти (contra) йому, переважно на його початковому етапі, тобто не допустити зустрічі між яйцеклітиною та сперматозоїдом у зовнішній третині фаллопієвої труби. Термін контролювати засвідчує зовнішнє втручання з боку чоловіка або жінки в зону власної потенційної плідності.

Контрацептивні механізми діють двома способами: через зміни в статевих зносинах (бар’єрні контрацептиви) для того, щоб перешкодити сперматозоїдам увійти в контакт із яйцеклітиною (механічна контрацепція), або через фізичну зміну тіла чоловіка або жінки в такий спосіб, щоб статевий акт у плідний період не призвів до зачаття (гормональна контрацепція). У другому випадку йдеться про неточне визначення, оскільки так звані гормональні контрацептиви мають також абортивні властивості.

Окрім так званих контрацептивів, існують й інші методи, що теж подаються як контрацептивні, але насправді діють інакше: вони не перешкоджають жінці завагітніти, а впливають на саму вагітність, коли вона вже почалася, блокуючи її нормальний розвиток, тобто йдеться про так звані АБОРТИВНІ МЕТОДИ. Абортивні методи позначають ще термінами перехоплення або переривання вагітності. Перехоплювальними (інтерцептивними) називають ті абортивні методи, які перехоплюють ембріон, змінюючи фізіологію його транспортування з верхньої частини фаллопієвої труби та закріплення в матці; переривання вагітності (антипрогестинові методи) це абортивні методи, які спричиняють відшарування плідного яйця, смерть і видалення ембріона, що вже імплантувався в матку. З абортивних методів перехоплювальної дії можна назвати: внутрішньоматкові засоби (ВМЗ, або спіраль), так звана таблетка наступного дня, прогестини та аналоги ГнРГ (гонадотропін-рилізинг-гормонів). Як інтерцептивними, так і антипрогестиновими засобами є вакцина проти людського хоріонічного гонадотропіну (анти-лХГ) та антитрофобластна вакцина (вакцина анти-ТБ); тоді як антипрогестерони діють як RU-486 або міфепристон та простагландини. […]


До БАР’ЄРНИХ КОНТРАЦЕПТИВІВ належить презерватив для чоловіка та діафрагма, губка й сперміциди для жінки.


ПРЕЗЕРВАТИВ
, або КОНДОМ це чохол з латексу чи гуми, який надягається на статевий член в стані ерекції перед статевими зносинами, аби не допустити потрапляння сперматозоїдів у жіночі статеві шляхи й можливість зачаття. Показник Перла теоретично для презерватива коливається між 1 і 10%. Проте реальні дані не збігаються з теоретичними, що стає очевидним при оцінці можливості презерватива перешкодити поширенню хвороб, які передаються статевим шляхом: у цій ситуації можливість невдачі, а отже, й зараження, фактично перевищує 20%.


ДІАФРАГМА – це гумовий диск, м’який у своїй центральній частині, твердий, але гнучкий на краях, який вставляють у піхву. Зависаючи між лобковою кісткою спереду та вагінальним склепінням позаду, діафрагма відокремлює шийку матки від піхви. Розташування діафрагми ніколи не буває досконалим, тому що діаметр піхви є різним у різних жінок і може змінюватися навіть у однієї й тієї самої жінки: тому діафрагму застосовують разом із сперміцидами. Вставлену діафрагму треба залишати in situ (на місці) щонайменше на вісім годин після статевого акту. Показник Перла в даному випадку коливається між 14 і 15%.


ПОЛІУРЕТАНОВІ ГУБКИ, просякнуті ноноксинолом-9, одним зі сперміцидів, крім механічної дії, виявляють також дію хімічну, зменшуючи кількість сперматозоїдів, які проникають у шийку матки. Показник Перла для губки становить десь близько 28%.


СПЕРМІЦИДИ – хімічні речовини (хлорид бензальконію, ноноксинол-9, нітрат фенілової ртуті тощо), які застосовуються в різних формах і мають різну тривалість дії: кульки – 4 год, мазі – 9 год, губки, просякнуті ноноксинолом-9 – 24 год. Їх вкладають у піхву за 10 хвилин до статевого акту.

Показник Перла для сперміцидів становить 25-30%; а тому[1] їх, як правило, застосовують у поєднанні з такими бар’єрними контрацептивами, як презерватив, цервікальний ковпачок, діафрагма або губка. До бар’єрних контрацептивів належать також вагінальні кільцясиластикові пристосування, які вкладаються в піхву й фіксуються під вагінальними склепіннями. Насправді механізм дії вагінальних кілець не є бар’єрним: вони просякнуті левоноргестрелем – гормоном, подібним до прогестерону, що діє на шийку матки, змінюючи структуру слизу й роблячи його малопроникним для сперматозоїдів, або на ендометрій, змінюючи його нормальний розвиток настільки, що він стає непридатним для закріплення ембріона (абортивний ефект).



До складу ОРАЛЬНИХ КОНТРАЦЕПТИВІВ входять синтетичні гормони, які діють приблизно так само, як естрогени та прогестерон, що природно виробляються в яєчнику.



Потрапивши в організм, така таблетка взаємодіє зі складними гормональними механізмами, які регулюють репродуктивну функцію жінки через антагонізм – на рівні органів-мішеней – з природними гормонами та штучною зміною послідовності їх секреції у часі. Отже, ОРАЛЬНІ КОНТРАЦЕПТИВИ спричиняють такі ефекти:

  1. Блокують секрецію гонадотропінів, тобто гормонів гіпофіза, через що овуляція не відбувається;

  2. Впливають на вироблення слизу в шийці матки, який за нормальних умов дозволяє сперматозоїдам підійматися до шийки матки та проникати в маткову трубу, де відбувається зачаття;

  3. Змінюють ендометрій, роблячи його непридатним для імплантації ембріона, та рухомість труб, що перешкоджає перенесенню ембріона в порожнину матки. Цей останній ефект є абортивним.

Проте важко кількісно оцінити всю сукупність абортивної дії оральних контрацептивів: деякі дослідники дійшли висновку, що ймовірність абортивності за постійного приймання оральних контрацептивів дорівнює одному АБОРТУ, який було б зроблено кожній із 10 жінок, що приймають їх протягом року.

На ринку оральні контрацептиви є в кількох варіантах: комбінована класична таблетка, що включає в себе естроген (50 мкг етинілестрадіолу) й прогестин у постійних дозах; монофазні контрацептиви, що також включають ту саму кількість гормонів, але з меншими дозами етинілестрадіолу (20-30-37,5 мкг); двофазна таблетка, яка має інший вміст гормонів у таблетках у другій фазі, і це робиться з метою уникнути надмірної втрати крові, що, як правило, пов’язують із прийманням монофазної таблетки; трифазна таблетка, де вміст естрогенів та прогестинів змінюється кожні 7 днів із 21-го дня приймання. Трифазні таблетки, що їх називають таблетками третього покоління, та монофазні таблетки з низькою дозою етинілестрадіолу (20-30 мкг), названі таблетками четвертого покоління, мають найбільш широке застосування.

Показник Перла для комбінованих оральних контрацептивів становить 0,16-1,1%. Цей показник зростає зі зменшенням дози гормонів у таблетці, зі зміною харчування та умов охорони здоров’я жінки.

Приймання комбінованих оральних контрацептивів може призвести до ускладнень, серед яких: ризик тромбозу глибоких вен, емболія легеневої артерії та церебральний тромбоз; зростання ймовірності серцево-судинних патологій; зростання ризику раку молочної залози та шийки матки.




М.Л. ді П’єтро, Виховання сексуальності та відповідальна прокреація, в: Біоетика. Підручник для медичних вищих навчальних закладів, ред. Е. Зґречча і ін., Медицина і Право, Львів 2007, с. 353-356.





[1] Чим вищим є показник Перла, тим нижчою є ефективність контрацептивного методу.

 

 

 

На початок

  Роздрукувати

Сексуальне виховання дитиниОдин термін, різні значенняДо витоків натуралістичного й пермісивістського трактування: „сексуальна революція”Біологічні основи сексуальностіВід біологічної сексуальності до сексуальної ідентифікації ОСОБИВід статевого виховання до ВИХОВАННЯ СЕКСУАЛЬНОСТІВідповідальна прокреаціяВідповідальна прокреація і природне регулювання зачаттяКонтрацепціяВідмінність між природним регулюванням плідності та контрацепцієюЕтика відповідальної прокреації і структура подружнього актуСексуальне виховання дітей починається з виховання батьківБатьківська відповідальність