Ukraine English Russia Poland

ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ У ДУСІ СВЯТОГО ПИСАННЯ

 


 

СТАРИЙ ЗАВІТ: Книга з виховання для Йосифа та Марії

НОВИЙ ЗАВІТ: Результати виховання згідно з БІБЛІЄЮ

 

На початок

 



Ви коли-небудь задумувалися над тим, чому саме Йосиф і Марія були обрані батьками Сина Божого? Чи тому, що вони належали до правильної родинної гілки? Чи, може, вважаєте, що зростання Ісуса не залежало від виховних методів Його батьків? І взагалі, чи мало значення те, яка сім’я виховуватиме Господа? Якщо ж це мало значення, чи Бог тому обрав Марію з Йосифом, бо знав, якими прекрасними батьками вони будуть?

Зараз, ймовірно, можете подумати: "Ми ж говоримо про Ісуса. Він був би ідеальною дитиною навіть при найгірших батьках". Звісно, Ісус мав би бути досконалим дитям, якому не потрібне батьківське виховання, лиш їжа, дім та одяг, що Йому і забезпечили Марія з Йосифом.

Проте, Бог учинив інакше. У Біблії читаємо, що Він мав інший план.

Незважаючи на те, що Ісус був Богом у людському тілі, Він мав навчатися, як і будь-яка інша дитина. Він був звичайним хлопчиком. Ісус, як архиєрей, бажав поєднатися з нами у всіх аспектах – і через виховання також.

Тому Він мусів бути в усьому подібний до братів, щоб стати милосердним та вірним архиєреєм у справах Божих на спокутування гріхів народу. Тому, власне, що страждав і сам був випробуваний, Він може допомогти тим, що проходять через пробу (Євр. 2,17-18 виділення автора).

Оскільки Бог бажав, щоб Ісус зростав, як кожна дитина, то мав знайти Йому добрих батьків. Іншими словами, Він потребував батьків, які б виховали дитину за Божим Словом. Чи не буде для вас несподіванкою почути, що Бог спланував усе задовго до цього і навіть розповідав про це Аврааму?

З Авраама ж напевно вийде народ великий та могутній, і через нього благословенні будуть усі народи землі. Бо я вибрав його на те, щоб він наказав своїм дітям і своєму домові по собі берегти путі Господні, творивши правду й суд, щоб Господь сповнив на Авраамові те, що обіцяв йому (Бут. 18,18-19 виділення автора).

Бог обрав Авраама та Capy на сім’ю, що виховає дітей на служіння Йому, виховає їх у Божому дусі. Мова йде не лише про Ісаака, а взагалі про стиль виховання дітей, який Ісаак передасть своїм дітям і внукам, а далі всьому Ізраїлю – Аврамовому потомству: "...щоб він наказав своїм дітям і своєму домові по собі берегти путі Господні..." (Бут. 18,19). Цікаво, що вони мали виховувати дітей у цей спосіб для того, "щоб Господь сповнив на Авраамові те, що обіцяв йому" (Бут. 18,19). Іншими словами, Бог пообіцяв благословити Авраама при умові, що той виховає своїх дітей так, як Він цього бажає.

Що саме пообіцяв Бог Авраамові? Перечитаймо вісімнадцяту главу книги Буття: "З Авраама ж напевно вийде народ великий та могутній, і через нього благословенні будуть усі народи землі".

Ця обіцянка пов’язана з приходом Ісуса і тим, що Бог виконає через Його народження, смерть та воскресіння. Через Ісуса, нащадка Авраама, всі люди на землі мають шанс отримати Боже прощення та благословення.

З якою ж тоді метою Бог наказав Аврааму виховувати дітей в Божому дусі, якщо його нащадки мали отримати благословення через цю обіцянку? Відповідь проста – задля Марії з Йосифом. Виховні уроки, які Бог дав Аврааму та Сарі, передавали з покоління в покоління аж до них. Упродовж усього Старого Завіту Бог давав настанови з виховання дітей. У ньому знаходимо історії тих, які виконували ці настанови, і тих, що їх ігнорували. Біблія "по вінця" переповнена інструкціями, як виховувати дітей у Божому дусі.

До часу, коли надійшла черга Марії з Йосифом виховувати дитину, Слово Боже містило всі важливі поради та вказівки, як виховувати Ісуса згідно з Божими приписами. Ось що сказав апостол Павло: "Все бо, що було написане давніше, написане нам на науку" (Рм. 15,4).

Авраам започаткував виховання дітей у Божому дусі і таким чином підготував умови для виховання Ісуса згідно зі Святим Письмом, уможлививши здійснення Божої обіцянки, яку він отримав.

Неважко переконатися в тому, що Марія з Йосифом дотримувалися всіх Божих виховних порад, поданих у Біблії. Докази цього є у Євангеліях. Звісно, ніде не знайдемо чогось на кшталт "семи принципів успішного виховання дітей", складених Марією та Йосифом, але видно, що вони знали засадничий принцип виховання: використовувати поради та історії з Біблії.

Ось, наприклад, у момент, коли архангел Гавриїл сказав Марії, що вона народить сина, Марія відповіла: "Ось я Господня слугиня: нехай зо мною станеться по твоєму слову!" (Лк. 1,38). Грецьке слово "слугиня" є аналогічним до слова, яке вжила мати Самуїла, Анна (див. 1Сам. 1,11).

Невдовзі після розмови з ангелом Марія пішла до своєї родички Єлизавети, що була вже на шостому місяці вагітності (дитям, що стане знаним як Йоан Хреститель). Щойно Марія підійшла до дому, Святий Дух зійшов на Єлизавету і явив їй, що син Марії буде Месією. У відповідь Марія почала прославляти Господа. Слова її пісні (див. Лк. 1,46-56) дуже схожі на молитву Анни, яку вона промовляла, коли благословила свого молодшого сина Самуїла на службу Богові у храмі (див. 1Сам. 2,1-10).

Постава Марії – прослава Господа та послух щодо несподіваного материнства – свідчить про те, що вона була обізнана з біблійною історією про Анну.

Бог винайшов батьківство, проте Він також помістив у Біблії, від Буття до Одкровення, історії та поради щодо виховання дітей, аби допомогти нам виховувати дітей так як слід.

Ретельно вивчаючи Біблію та шукаючи відповідь на запитання, що Марія та Йосиф знали про батьківство, я був захоплений багатством повчань, що їх вміщає Біблія. Коли я опісля почав застосовувати їх на своїх дітях, то отримав вражаючі результати.

Бог, звісно, дав усі ці настанови щодо виховання не лише для Марії та Йосифа. З них можуть користати і сучасні батьки. А Марія з Йосифом є для нас зразком того, як використовувати Божі секрети батьківства.

Бог, пам’ятаймо, ще має виконати свої обіцянки, які дав Аврааму. Одним із засобів, як отримати благословення для всіх народів, є наступність поколінь. Усі ми колись помремо, а поширювати Добру Звістку всім народам продовжуватимуть наші діти і внуки.

Марія і Йосиф не були обрані випадково, вони не опинилися "у відповідний час у відповідному місці". Бог обрав їх та підготував для непростого завдання. А виховання Божих дітей є і нашим завданням.

Нам також слід навчатися від Анни.

Оскільки Бог покликав нас стати виховниками Його дітей, ми маємо бути гідними Його слугами. Християнське батьківство є дуже важливим і почесним покликанням. Ми, за прикладом Марії, маємо прийняти це і з Божою поміччю виховувати наших дітей по-християнськи.

Я писав цю книгу з величезним бажанням допомогти християнським родинам у вихованні своїх дітей. Крім того, я працював над нею з практичних міркувань. Молюся, щоби Бог допоміг вам здійснити цю подорож Біблією і вказав на життєві поради, якими вона так багата.

І ще кілька слів, перш ніж перейдете до читання, – можете читати цю книгу від першої до останньої сторінки, щоб прослідкувати послідовність Божого виховного плану, або ж читати окремі розділи і користуватися книжкою як довідником у потрібній ситуації. Кожен розділ зосереджений на окремій темі, тому можете роздумувати над ними у будь-якій послідовності.

Прошу Бога, щоб відкрив своє Слово вашому серцю і Його настанови благословили вашу сім’ю невичерпним благословенням так, як і мою.

Рік ОСБОРН


Р. Осборн, Біблійні секрети виховання, перекл. О. Пущак, Свічадо, Львів 2015, с. 7-11.



На початок

  Роздрукувати

Третій виховник. Виховання з поміччю "згори"Адамова сім’я. Надати дитині сенс життяКомпанія "Ной та сини", кораблебудівники. Сім’я, що будує разомБатьки нашої віри. Радість батьківстваНеморальний Лот. Навчання батьківству згідно з моральними принципамиАгар – мати-одиначка. Коли життя посилає вашій сім’ї лимони...Змішана сім’я Сари. Твої діти – мої дітиІсаак на жертовнику. Як навчити дітей послухуЛюблячий Ісаак (1). Як навчити своїх дітей любитиЛюблячий Ісаак (2). Вчимо дітей, як поводитися з іншимиПроблеми з двійнятами. Вчимо дітей, що таке життяНемудрі слова Ревеки. Як давати дітям порадиЯків та його діти. Обирання улюбленцяДванадцятеро синів Якова. Як бути з тестостероном?!Авраам, Ісаак і Яків. Сила благословенняМаленький Мойсей та його мама. Як вчити немовлятМіріям, Аарон і Мойсей. Принцип первісткаМойсей і Ціпора. Виховуємо разомДоньки Целофхада. Як цінувати своїх дітейНастанови Мойсея для ізраїльських батьків. Вчимося з інструкції життяМойсей та заповіді. Як розповідати дітям історії віриДва покоління ізраїльтян. Зростаємо разом з дітьмиБатьки Самсона. Як пояснити, для чого правилаСамуїлові етапи. Духовний зріст крок за крокомСамуїл у святині. Не перекладайте своїх обов’язків на іншихСини Елі. Різниця між докорами і картаннямСамуїл та Елі. Допомогти дитині пізнати БогаДавид і сини. Не приховуйте своїх почуттів та емоцій – прислухайтеся до нихДавида „пошито в дурні”. Встановіть чесність єдиним правиломМудрість Соломона. Вчимо дітей бути мудримиДва пророки і три матері. Сімейні чудаМаленькі царі Йоас і Йосія. Робимо перехід від нашої віри до їхньоїЕстера і Мардохей. Учіть дітей бути вірними в маломуІов. Довіряти Богові, коли батьківство ранить"Пісня Пісень". Розмова про коханняДаниїл у школі. Що робити з тим, чого дітей вчать у школіСедрах, Месах і вогонь. Як долати соціальний тискДвоє посланців: Малахія та Йоан. Наверніть своє серце до дітейРадіючи народженню Хрестителя. Дозвольте дитині бути радістю вашого домуРозмова Марії з Гавриїлом. Божа воля у народженні та статі вашої дитиниЙосиф та Ісус. Як любити "чужу" дитинуПостанова Йосифа і Марії. Роздуми про подружжяІсус у святині. Хрещення і Миропомазання дитиниДванадцятирічний Ісус. Духовний розвиток дитиниМандрівка до святині (1). Важливість дисципліниМандрівка до святині (2). Важливість послуху та пошаниСкарб Марії. Виховуємо через спостереження і молитвуМарія, Йосиф, Ісус та синагога. Важливість відвідування храмуІсус та діти. Приводьте свою дитину до ІсусаПродовження місії апостолів. Історія про два місійних поля