Ukraine English Russia Poland

ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

Два пророки і три матері. Сімейні чуда


Я надзвичайно люблю читати про Іллю та Єлисея, двох пророків, через яких Бог звершив багато дивовижних чуд: викликав вогонь з неба, подолав ворожі армії з допомогою ангелів, проголошував початок і кінець голоду, зіслав вогняну колісницю та багато іншого. Серед тих вражаючих дій, які Бог використовував, щоб змінювати царства, ці двоє пророків також зверталися до Бога з проханнями за трьох матерів.

У час, коли на землях панував жорстокий голод (про який напередодні повідомляв Ілля), Бог велів пророкові зайти в дім вдови, що мала його нагодувати. Ілля знайшов її хатину та попросив їжі. Вона у відповідь сказала, що має лише трошки олії та муки, щоб зготувати вечерю для себе та свого сина. Проте в Іллі не бракувало нахабності, щоби попросити нагодувати спочатку його, і тоді, він пообіцяв, станеться чудо. Так і сталося: мука та олія не закінчувалися в посудинах удови аж до закінчення голоду. Невдовзі у цієї вдови помер син, тож вона віддала його тіло Іллі, і пророк молився і повернув матері сина живим (див. 1Цар. 17,8-24).

Перемістимося трохи вперед, у часи Єлисея, і згадаймо вдову, що приходила до нього зі своєю проблемою. Вона заборгувала багато грошей і не могла їх віддати, тож кредитори хотіли забрати її синів у рабство. Єлисей наказав їй позичити якнайбільше великих посудин і перелити в них олію, яку вона тримала в маленькому глечику. Коли вона це почала робити, то побачила, що олія не закінчується, а наповнює всі посудини, які вона зібрала. Потім вдова олію продала і віддала борг, а на решту коштів могла утримувати себе зі своїми синами (див. 2Цар. 4,1-7).

Третя жінка, про яку піде мова, не була ані вдовою, ані не мала боргів. Їй належав великий будинок, тож вона приготувала для Єлисея кімнату, де б він міг відпочити після тяжкої дороги. В подяку за таку щедрість та гостинність пророк хотів дізнатися, чи не потребує ця жінка чогось взамін. Слуга пророка повідомив йому, що вона була бездітна. Єлисей сказав їй, що через рік у неї буде дитина. Так і сталося – у неї народився син. Проте, невдовзі він захворів і помер. Тоді жінка поклала його на ліжко, де відпочивав Єлисей, і відчайдушно пішла шукати пророка. Єлисей повернувся у її дім та воскресив хлопчика (див. 2Цар. 4,8-37).

У ті дні, коли Ісус перебував у своєму містечку, Він згадав одну із цих жінок, щоб пояснити, чому Він не творив чуд там, де всі знали Його як сина Йосифа, теслі.

А Він казав їм: Ви певно скажете мені цю приповідку: Лікарю, вилікуй себе самого. Про що ми чули, що сталося в Капернаумі, зроби те й тут на твоїй батьківщині. Він же додав: Істинно кажу вам: Ніякого пророка не приймають добре в своїй батьківщині. Та я вам кажу по правді: Багато вдів було в Ізраїлі за днів Іллі, як закрилось було небо на три роки й шість місяців, і великий голод лютував по всьому краю, однак, ні до однієї з них не був посланий Ілля, тільки в Сарепту, що в краю Сидонськім, до вдови жінки...” (Лк. 4,23-26).

Є багато речей, які перешкоджають укріпленню нашої віри. Ані вдова, про яку згадав Ісус у цьому уривку, ані чоловік, про якого Він розповідав далі, не були ізраїльтянами. Його слова так розлютили натовп, що вони вигнали Ісуса з міста і навіть хотіли скинути Його зі скелі (див. Лк. 4,28-30). Іноді нам стає дуже комфортно з нашим християнством і ми забуваємо, яким могутнім є Бог. Він здатний на нашу молитву дати таку неочікувану відповідь, яка перевищить усі наші сподівання.

Перша вдова, замість того щоб спожити останні харчі разом з сином, приготувала вечерю для Іллі. Бог винагородив її за тверду віру і забезпечив їжею на весь час, аж до завершення голоду. Вона продовжувала готувати та гостити в себе Іллю, а коли її син захворів і помер – пророк повернув його до життя. Хай яке для нас воно є незбагненне, це трапилося з нею через її віру.

Друга вдова прийшла до Єлисея, шукаючи допомоги і Божого заступництва. Коли вона отримала настанови від пророка, то без найменших роздумів докладно їх виконала. Її віра допомогла їй врятувати синів від рабства та ще й забезпечила провізією для всієї родини.

Третя жінка не зверталася до Єлисея з проханням, вона мала намір допомогти йому у виконанні Божої справи. Її готовність послужити свідчить про непохитну віру в Бога, за що Він винагородив її довгоочікуваною дитиною. Коли ж дитя померло, жінка поклала його на ліжко, на якому відпочивав пророк, і пішла його шукати, виявляючи цим упевненість, що Бог їй допоможе в цьому горі.

Чи ви зауважили, що у всіх трьох випадках діти тих жінок були доглянуті і забезпечені всім необхідним? І в кожному з них проблема стосувалася матері з дитиною, одною чи кількома. Діти були свідками всього, що відбувалося, і, без сумніву, бачили віру матерів, їхній послух, силу Божої благодаті і допомогу для їхнього дому.

Бог дав владу цим двом пророкам для того, щоб змінити політичну ситуацію, керувати народами, і навернути до себе обраний народ, проте Він також використовував їх для того, аби укріпити віру і допомогти потребуючим сім’ям.

 


Де ж нам знайти всемогутнього Божого пророка? Відповідь проста: Ісус є Сином Божим і живе у нас через Святого Духа. Бог є нашим батьком, тому ми, християни, вже не потребуємо пророків для спілкування з Ним. Ми можемо звертатися до Нього без посередників, щоб отримати милость і знайти благодать на своєчасну поміч (Євр. 4,16).

Багато років тому, коли наша сім’я переживала досить важкі часи, ми запросили в наш дім іншу сім’ю, яка теж була в матеріальній скруті. Перед кожним обідом чи вечерею ми прораховували всі харчі, щоб нічого не зіпсувалося. Одного дня ми приготували гарячі бутерброди – для кожного по одному. Ми помолилися і попросили Бога, щоб наситив нас цією їжею. Наприкінці вечері всі зауважили, що на тарілці залишилося два бутерброди. Одне із дітей потягнулося, щоб взяти його, але ми стали пояснювати, що бутерброди розраховані по одному на кожного, тож добавки не можна брати. Проте діти в один голос сказали, що всі вже з’їли по два! Як таке могло статися – не зрозуміло, тоді ще раз перепитали всіх за столом, і виявилося, що ми з’їли вдвічі більше, аніж поклали на стіл – і неймовірним чином залишалося ще два бутерброди!

Звісно, ця подія не змінила світового устрою, але для нас вона була великим чудом, і діти назавжди запам’ятали цей вечір. Той випадок мав сильний вплив на їхню віру і молитовне життя.

Як писав автор Послання до євреїв:

Без віри не можливо подобатися Богу, бо хто приступає до Бога, мусить вірити, що Він існує і дає нагороду тим які Його шукають (Євр. 11,6).

Надзвичайно люблю ці слова. Бог не лише очікує від нас віри в Нього, а й вимагає віри в те, що Він обдарує нас необхідним у потребі, якщо ми Його шукатимемо. Неможливо втішити Бога без твердої віри. Відповідно, не можемо виховати дітей, які будуть прославляти Бога, якщо не покажемо їм своєї віри у своїх діях.

Не турбуйтеся тим, щоб це зробити відразу, а крок за кроком, як ті троє матерів, виявляйте свою віру у щоденних ситуаціях, а Бог вам допомагатиме. Проста молитва над вечерею може творити дива.

 

Практичні поради для батьків

Бог дбає не лише про Церкву та народи, Він піклується про вашу сім’ю і бажає допомогти в потребі. Просіть у Нього все, чого потребує ваша родина, і будьте певні, що Він вислуховує ваші прохання. Моліться разом перед спільною трапезою, ділячись з Богом своїми потребами. Якщо відчуваєте, що маєте сумніви у своїй вірі, – просіть Бога допомогти вам подолати їх. Ваші діти отримають добрий урок того, що Бог вірний і Йому завжди можна довіряти.

 


Р. Осборн, Біблійні секрети виховання, перекл. О. Пущак, Свічадо, Львів 2015, с. 139-143.



На початок

  Роздрукувати

Третій виховник. Виховання з поміччю "згори"Адамова сім’я. Надати дитині сенс життяКомпанія "Ной та сини", кораблебудівники. Сім’я, що будує разомБатьки нашої віри. Радість батьківстваНеморальний Лот. Навчання батьківству згідно з моральними принципамиАгар – мати-одиначка. Коли життя посилає вашій сім’ї лимони...Змішана сім’я Сари. Твої діти – мої дітиІсаак на жертовнику. Як навчити дітей послухуЛюблячий Ісаак (1). Як навчити своїх дітей любитиЛюблячий Ісаак (2). Вчимо дітей, як поводитися з іншимиПроблеми з двійнятами. Вчимо дітей, що таке життяНемудрі слова Ревеки. Як давати дітям порадиЯків та його діти. Обирання улюбленцяДванадцятеро синів Якова. Як бути з тестостероном?!Авраам, Ісаак і Яків. Сила благословенняМаленький Мойсей та його мама. Як вчити немовлятМіріям, Аарон і Мойсей. Принцип первісткаМойсей і Ціпора. Виховуємо разомДоньки Целофхада. Як цінувати своїх дітейНастанови Мойсея для ізраїльських батьків. Вчимося з інструкції життяМойсей та заповіді. Як розповідати дітям історії віриДва покоління ізраїльтян. Зростаємо разом з дітьмиБатьки Самсона. Як пояснити, для чого правилаСамуїлові етапи. Духовний зріст крок за крокомСамуїл у святині. Не перекладайте своїх обов’язків на іншихСини Елі. Різниця між докорами і картаннямСамуїл та Елі. Допомогти дитині пізнати БогаДавид і сини. Не приховуйте своїх почуттів та емоцій – прислухайтеся до нихДавида „пошито в дурні”. Встановіть чесність єдиним правиломМудрість Соломона. Вчимо дітей бути мудримиДва пророки і три матері. Сімейні чудаМаленькі царі Йоас і Йосія. Робимо перехід від нашої віри до їхньоїЕстера і Мардохей. Учіть дітей бути вірними в маломуІов. Довіряти Богові, коли батьківство ранить"Пісня Пісень". Розмова про коханняДаниїл у школі. Що робити з тим, чого дітей вчать у школіСедрах, Месах і вогонь. Як долати соціальний тискДвоє посланців: Малахія та Йоан. Наверніть своє серце до дітейРадіючи народженню Хрестителя. Дозвольте дитині бути радістю вашого домуРозмова Марії з Гавриїлом. Божа воля у народженні та статі вашої дитиниЙосиф та Ісус. Як любити "чужу" дитинуПостанова Йосифа і Марії. Роздуми про подружжяІсус у святині. Хрещення і Миропомазання дитиниДванадцятирічний Ісус. Духовний розвиток дитиниМандрівка до святині (1). Важливість дисципліниМандрівка до святині (2). Важливість послуху та пошаниСкарб Марії. Виховуємо через спостереження і молитвуМарія, Йосиф, Ісус та синагога. Важливість відвідування храмуІсус та діти. Приводьте свою дитину до ІсусаПродовження місії апостолів. Історія про два місійних поля