Ukraine English Russia Poland

ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

Двоє посланців: Малахія та Йоан. Наверніть своє серце до дітей

 


Ось я пошлю вам Іллю пророка перед приходом дня Господнього, великого і страшного. І він наверне серце батьків до дітей і серце дітей до батьків, щоб я, прийшовши, не побив землі прокляттям
(Мал. 3,23-24).

Старий Завіт закінчується саме такими невеселими словами. Чому Бог, який уклав всю Біблію, обрав саме ці слова, який їхній зміст?

Малахія говорить про два приходи: прихід пророка Іллі (Йоана Хрестителя) та прихід Господа (Ісуса Христа).

Архангел Гавриїл та Ісус згадували, що пророк Малахія говорив про Йоана Хрестителя (див. Лк. 1,17; Мт. 17,12). Йоан, який першим виконував своє служіння в Новому Завіті, теж казав, що про нього є свідчення у пророцтві Малахії.

Ім’я Малахія означає посланець або Божий посланець, і коли він уперше говорив про Хрестителя, то назвав його Божим посланцем (див. Мал. 3,1). Книга пророка Малахії є наче путівником для Йоана. У цих двох пророків є багато спільного. Вони обоє говорили про довгоочікуваного царя віри – люблячого Господа, про вшанування Бога грошима, обидва попереджали релігійних лідерів, що ті нечисті серцем. Вони обоє закликали до покаяння і переміни та проголошували Божий суд над тими, хто не навернеться.

Вони обоє вказували на Христа.

Ці двоє посланців творили місток між двома Завітами, завершуючи один етап Божого плану і показуючи, що буде у наступному.

Проте, яким чином Йоан сповнив останні слова пророцтва Малахії? Що означають слова він наверне серце батьків до дітей і серце дітей до батьків? Яке повідомлення передав Малахія зі Старого Завіту в Новий?

У Біблії немає жодних записів того, як Йоан навчав, зокрема, батьків чи дітей. Також немає згадок про його намагання відновити родинні взаємини.

Дозвольте зробити невелике застереження, перш ніж продовжувати роздуми. В Біблії немає пояснення цих слів, тому нам залишається тільки інтерпретувати їх зміст. Я маю своє розуміння цього тексту і його значення. Уважно перечитайте ці рядки і обдумайте, чи погоджуєтеся з моєю позицією.

Богові мила ідея навчати дітей того, ким Він є, як Він бажає, щоб ми жили, адже це допомагає здійснити Його план щодо нас. Коли ізраїльтяни не зуміли передати віри наступному поколінню, весь народ почав поволі віддалятися від Бога. Але якщо вони своїм прикладом навчали дітей виконувати Божі постанови, народ відразу починав процвітати.

Бог наказав Аврааму розповідати дітям про Нього, щоб наступні покоління могли отримати благословення та виконання обіцянки, що всі народи землі будуть благословенні через Авраамового спадкоємця – Христа.

Коли Мойсей переповів народу Божий Закон, перш ніж вони мали увійти в обіцяну землю, він закликав їх служити Богу, не забувати Його та навчати своїх дітей Божих правд.

Життя влаштоване так, що всі ми помираємо і передаємо все наступному поколінню. Бог створив нас таким чином, щоб ми пізнавали Його і передавали це знання своїм дітям. Тож, якщо батьки добре виконують свій обов’язок і навчають дітей про Бога, кожне наступне покоління знатиме Бога, Його любов і ставатиме міцнішим від попереднього, виконуючи Господній план.

Тож перечитайте слова пророка Малахії, які він говорить перед закінченням свого пророцтва:

Згадайте про закон Мойсея, слуги мого, що я був наказав йому на Хориві для всього Ізраїля, про заповіді та про постанови (Мал. 3,22).

Старий Завіт закінчується нагадуванням служити Богу і наслідувати Його. Заключний рядок повідомляє ізраїльтян, чого вони мають чекати:

Ось я пошлю вам Іллю пророка перед приходом дня Господнього, великого і страшного. І він наверне серце батьків до дітей і серце дітей до батьків, щоб я, прийшовши, не побив землі прокляттям (Мал. 3,23-24).

Можливо, цими трьома фразами Бог нагадував, чого слід дотримуватися людям у ці чотири століття між Старим і Новим Завітами: любити і прагнути Бога, шукати спасення через Христа і передавати свою віру дітям?

Останні слова пророка: ...щоб я, прийшовши, не побив землі прокляттям, – підтверджують такий варіант тлумачення. Протягом усього часу, описаного в Старому Завіті, Бог постійно погрожував людям прокляттям, якщо вони не будуть Йому служити. Так і ставалося: якщо батьки не вчили дітей Божого слова, кара падала на молоде покоління.

Коли архангел Гавриїл слова Малахії повторив Захарії, батьку Йоана, він використав лише уривок, додавши нові Божі слова:

І сам він (Йоан) ітиме перед ним з духом та силою Іллі, щоб навернути серця батьків до дітей і неслухняних до мудрости праведних, щоб приготувати Господеві народ прихильний (Лк. 1,17).

Хоч Бог завжди хотів навернути до себе всі народи, у Старому Завіті він зосереджував свою увагу на Ізраїлі. Тому саме ізраїльтяни мали виховувати дітей у Божому дусі. У Новому Завіті Бог закликає нас усіх навчати дітей Божих заповідей і звіщати Добру Новину тим, хто ще не знає про неї. Так виглядає, що Бог через архангела Гавриїла висловив основні пункти свого євангелізаційного плану: ...навернути серця батьків до дітей і неслухняних до мудрости праведних, щоб приготувати Господеві народ прихильний (Лк. 1,17). Його суть полягає в тому, щоб заохочувати батьків учити своїх дітей і закликати до навернення невіруючих.

Бог запрошує нас жити задля чогось, що виходить поза наші уявлення і межі нашого покоління. Ми є частиною великого плану – БОЖОГО ПЛАНУ збудувати своє царство на землі і донести Євангеліє тим, хто про нього не знає. Відомо, що Авраам виконував Божі постанови насамперед через обіцянки, дані Богом, проте помер, не побачивши їх сповнення. Наш перший батьківський обов’язок полягає в тому, щоб готувати майбутнє покоління, незважаючи на всі можливі затрати чи зусилля.

Чи виглядає аргументованим таке тлумачення останніх рядків Старого Завіту? Чи може навчання дітей бути таким важливим?

Думаю, що так.

Переходячи до Нового Завіту, через пророка Малахію до Йоана Хрестителя, ми не забуваємо настанови, що послух перед Богом і допомога ближнім є лише частиною нашого земного завдання. Крім цього, ми повинні навчати молоде покоління робити так само.

 

Практичні поради для батьків

Ми кілька разів натрапляли в Біблії на слова, що потрібно виховувати дітей у вірі. Якщо Боже слово повторюється кілька разів, знаємо, що це невипадково, – Бог намагається сказати нам щось дуже важливе для Нього, для нас та для наших дітей. Якщо ви ще не почали навчати дітей того, що написано у Божому слові, тоді починайте негайно, допоможіть їм сформувати особисті відносини з Богом і жити згідно з біблійними настановами. Якщо ви вже почали над цим працювати, але думаєте, що Бог кличе вас до чогось більшого, – відкладіть книгу на кілька хвилин і помоліться у цьому наміренні.

Просіть Бога помочі, щоб знайти час і подолати труднощі та розпочати цей тривалий процес. Тоді візьміть ручку і запишіть усе, що, починаючи з сьогоднішнього дня, робитимете для того, аби скерувати вашу сім’ю у правильне русло. Хай не лякає вас складність цього завдання чи власна неготовність до нього.

Бог перебуває з вами постійно і готовий допомогти. Він знає, як провести вас через усі труднощі. Віддайте все в Його руки і зробіть перший крок. Він зробить з вами наступний.


 


Р. Осборн, Біблійні секрети виховання, перекл. О. Пущак, Свічадо, Львів 2015, с. 166-170.



На початок

  Роздрукувати

Третій виховник. Виховання з поміччю "згори"Адамова сім’я. Надати дитині сенс життяКомпанія "Ной та сини", кораблебудівники. Сім’я, що будує разомБатьки нашої віри. Радість батьківстваНеморальний Лот. Навчання батьківству згідно з моральними принципамиАгар – мати-одиначка. Коли життя посилає вашій сім’ї лимони...Змішана сім’я Сари. Твої діти – мої дітиІсаак на жертовнику. Як навчити дітей послухуЛюблячий Ісаак (1). Як навчити своїх дітей любитиЛюблячий Ісаак (2). Вчимо дітей, як поводитися з іншимиПроблеми з двійнятами. Вчимо дітей, що таке життяНемудрі слова Ревеки. Як давати дітям порадиЯків та його діти. Обирання улюбленцяДванадцятеро синів Якова. Як бути з тестостероном?!Авраам, Ісаак і Яків. Сила благословенняМаленький Мойсей та його мама. Як вчити немовлятМіріям, Аарон і Мойсей. Принцип первісткаМойсей і Ціпора. Виховуємо разомДоньки Целофхада. Як цінувати своїх дітейНастанови Мойсея для ізраїльських батьків. Вчимося з інструкції життяМойсей та заповіді. Як розповідати дітям історії віриДва покоління ізраїльтян. Зростаємо разом з дітьмиБатьки Самсона. Як пояснити, для чого правилаСамуїлові етапи. Духовний зріст крок за крокомСамуїл у святині. Не перекладайте своїх обов’язків на іншихСини Елі. Різниця між докорами і картаннямСамуїл та Елі. Допомогти дитині пізнати БогаДавид і сини. Не приховуйте своїх почуттів та емоцій – прислухайтеся до нихДавида „пошито в дурні”. Встановіть чесність єдиним правиломМудрість Соломона. Вчимо дітей бути мудримиДва пророки і три матері. Сімейні чудаМаленькі царі Йоас і Йосія. Робимо перехід від нашої віри до їхньоїЕстера і Мардохей. Учіть дітей бути вірними в маломуІов. Довіряти Богові, коли батьківство ранить"Пісня Пісень". Розмова про коханняДаниїл у школі. Що робити з тим, чого дітей вчать у школіСедрах, Месах і вогонь. Як долати соціальний тискДвоє посланців: Малахія та Йоан. Наверніть своє серце до дітейРадіючи народженню Хрестителя. Дозвольте дитині бути радістю вашого домуРозмова Марії з Гавриїлом. Божа воля у народженні та статі вашої дитиниЙосиф та Ісус. Як любити "чужу" дитинуПостанова Йосифа і Марії. Роздуми про подружжяІсус у святині. Хрещення і Миропомазання дитиниДванадцятирічний Ісус. Духовний розвиток дитиниМандрівка до святині (1). Важливість дисципліниМандрівка до святині (2). Важливість послуху та пошаниСкарб Марії. Виховуємо через спостереження і молитвуМарія, Йосиф, Ісус та синагога. Важливість відвідування храмуІсус та діти. Приводьте свою дитину до ІсусаПродовження місії апостолів. Історія про два місійних поля