Ukraine English Russia Poland

ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

Сини Елі. Різниця між докорами і картанням


Сини Елі були поганим насліддям. Ці два буйні служителі святині обікрали, залякали і навіть зґвалтували тих, хто прийшов до Шіло, щоб помолитися у храмі.

Коли Господь сказав Самуїлу, що збирається робити в цій ситуації, Самуїл зрозумів, що суть проблеми у батьківському вихованні, яке привезло до загибелі синів Елі.

Ти об’явиш йому, що я скараю його дім повіки за те злодіяння, бо він знав, як його сини зневажали Бога, а не скартав їх (1Сам. 3,13).

Якщо читати цей розділ Біблії поверхнево, то можна заплутатися, оскільки ще в попередньому розділі було описано, як Елі докоряв своїм синам за їхню поведінку. Проте далі сказано, що сини його не слухали, бо Господь призначив їм смерть (див. 1Сам. 2,22-26).

Чому ж Бог звертався до Елі, якщо той докоряв своїм синам? Як міг Бог звинувачувати Елі в тому, що має поганих синів, якщо Він сам призначив їм бути такими і не змінювати своєї поведінки?

Думаю, що відповідь на ці запитання зможемо знайти тоді, коли розтлумачимо два терміни. Слово докоряти означає гостро засуджувати чиюсь поведінку, а картати – робити зауваження і стримувати від певного вчинку. Елі докоряв своїм синам тоді, коли мав би скартати їх і стримати від поганих вчинків. Ця історія демонструє нам два способи виховання дітей – один правильний, а другий – ні. Спочатку розглянемо неправильний спосіб.

Уявіть собі картину, як батько або мати намагається заспокоїти вередливу дитину в людному місці. Іванку, припини! Ти знаєш, що цього робити не можна. Після двох чи трьох невдалих спроб владнати ситуацію таким чином, можна почути щось на зразок цього: Ну чому ти завжди так поводишся на людях?”. А тоді починається залякування: Все, більше ми з тобою нікуди не підемо. Звісно, жодна із цих фраз не спрацьовує, тож батьки намагаються силоміць забрати дитину з цього місця. І тоді починається голосний плач.

Докори Елі містили фрази: Чому ви так поводитеся? – і були нагадуванням Божих погроз за непослух.

Одного разу я був у гостях в подружжя, яке мало проблеми з донькою. Вона нікого не слухала, порушувала всі заборони і починала кричати й репетувати, коли хтось намагався її до чогось заставити. Батьки попросили моєї допомоги. Після вечері, коли вони сказали їй, що час йти в ліжко, почався плач, лемент і крик, яким вона виражала свою незгоду з таким наказом. Коли батьки запровадили доньку в її кімнату, я попросив батьків дозволу туди зайти. Дівчинка демонстративно сиділа на ліжку. Я почав з нею розмовляти. Чим довше тривала наша розмова, тим більше спантеличеною вона виглядала і врешті, не витримавши, запитала: То ви не будете мене бити?!.

Отямившись від такого несподіваного запитання, я перепитав, чому вона вважає, що я буду її бити. У відповідь дівчинка сказала, що зазвичай, коли вона не слухалася батьків або робила щось заборонене, то її силоміць несли в кімнату і давали прочухана. Іншими словами, батьки показали їй танець, а вона вивчила його кроки. Для неї це був єдиний спосіб того, як усе має відбуватися в житті. Вона не розуміла, що слід бути слухняною, лише знала, що після вередування отримає покарання.

Маленьких дітей потрібно вчити кроків правильного „танцю”. І для цього треба добряче попрацювати. Якщо дитина робить щось неправильно – її потрібно виправити. Не вигукуйте наказу через кімнати, підійдіть до дитини і поясніть їй правило, якого слід дотримуватись, та його причину, і допоможіть їй зрозуміти, чому воно є важливим.

 


Наступний крок – прослідкувати, щоб дитина цілком виправила свою поведінку. Наприклад, ви покликали її вечеряти, а вона свідомо ігнорує ваше запрошення. Не кличте її вдруге – підійдіть до дитини і поясніть, що в родині всі мають співпрацювати – хтось готує вечерю, хтось миє посуд, і всі приходять вчасно, щоб разом посмакувати теплою їжею. Після пояснення запитайте, чи все зрозуміло, і після ствердної відповіді скажіть, що тепер треба спробувати ще раз. Для цього не йдіть на кухню – станьте в дверях і скажіть, що час вечеряти. Візьміть дитину за руку і разом підіть до столу. Вкінці похваліть дитину за послух і розуміння.

Що б ви не робили, не дозволяйте дітям ігнорувати вас, бо тоді вони можуть вивчити танець, кроки якого ви не хотіли б знати. Уявіть лише, що мама кілька разів кличе мене до столу, а я не можу відійти від телевізора. Тоді вона роздратовано гукає, що вечеря вже стигне, а я досі біля екрана. Врешті приходить батько, хапає мене за сорочку та тягне на кухню. Якщо завчити такий танець і не виправити його вчасно, не поможуть ні ваші крики, ні прохання, ні накази чи покарання.

До речі, тепер кілька слів про фізичні покарання. Вони є ще одним кроком того помилкового танцю, якому не передує спокійна і невимушена розмова. Робити зауваження дитині і стримувати її від поганих учинків означає показати їй, як бути слухняною, а тоді переконатися, що вона погоджується з вами. Якщо ви регулярно робите їй зауваження і вказуєте на погані вчинки, навчаючи, як слід виправити свою поведінку, вам не доведеться карати дітей і докоряти їм за непослух. Коли Бог через Самуїла передав своє повідомлення, то на запитання, чому Елі не зумів добре виховати своїх синів, Він відповів, що Елі не скартав їх.

Картати дітей і робити їм зауваження є важчим завданням, але воно приносить більші плоди.

 

Практичні поради для батьків

Чи ви дозволяєте своїй дитині виявляти непослух, навіть у дрібницях? Якщо дитина ігнорує вас, коли ви кличете її вечеряти, або не прибирає у своїй кімнаті, то цим вона виявляє непослух. Оберіть одну з ваших вимог, яку дитина дозволяє собі не виконувати, і поясніть їй наслідки такої поведінки та ваші очікування щодо цього.

Навчитися послуху так само легко, як і звикнути до неслухняності, але це привчить дитину відповідати за свої вчинки і принесе гармонію у вашу сім’ю.

 


Р. Осборн, Біблійні секрети виховання, перекл. О. Пущак, Свічадо, Львів 2015, с. 119-122.



На початок

  Роздрукувати

Третій виховник. Виховання з поміччю "згори"Адамова сім’я. Надати дитині сенс життяКомпанія "Ной та сини", кораблебудівники. Сім’я, що будує разомБатьки нашої віри. Радість батьківстваНеморальний Лот. Навчання батьківству згідно з моральними принципамиАгар – мати-одиначка. Коли життя посилає вашій сім’ї лимони...Змішана сім’я Сари. Твої діти – мої дітиІсаак на жертовнику. Як навчити дітей послухуЛюблячий Ісаак (1). Як навчити своїх дітей любитиЛюблячий Ісаак (2). Вчимо дітей, як поводитися з іншимиПроблеми з двійнятами. Вчимо дітей, що таке життяНемудрі слова Ревеки. Як давати дітям порадиЯків та його діти. Обирання улюбленцяДванадцятеро синів Якова. Як бути з тестостероном?!Авраам, Ісаак і Яків. Сила благословенняМаленький Мойсей та його мама. Як вчити немовлятМіріям, Аарон і Мойсей. Принцип первісткаМойсей і Ціпора. Виховуємо разомДоньки Целофхада. Як цінувати своїх дітейНастанови Мойсея для ізраїльських батьків. Вчимося з інструкції життяМойсей та заповіді. Як розповідати дітям історії віриДва покоління ізраїльтян. Зростаємо разом з дітьмиБатьки Самсона. Як пояснити, для чого правилаСамуїлові етапи. Духовний зріст крок за крокомСамуїл у святині. Не перекладайте своїх обов’язків на іншихСини Елі. Різниця між докорами і картаннямСамуїл та Елі. Допомогти дитині пізнати БогаДавид і сини. Не приховуйте своїх почуттів та емоцій – прислухайтеся до нихДавида „пошито в дурні”. Встановіть чесність єдиним правиломМудрість Соломона. Вчимо дітей бути мудримиДва пророки і три матері. Сімейні чудаМаленькі царі Йоас і Йосія. Робимо перехід від нашої віри до їхньоїЕстера і Мардохей. Учіть дітей бути вірними в маломуІов. Довіряти Богові, коли батьківство ранить"Пісня Пісень". Розмова про коханняДаниїл у школі. Що робити з тим, чого дітей вчать у школіСедрах, Месах і вогонь. Як долати соціальний тискДвоє посланців: Малахія та Йоан. Наверніть своє серце до дітейРадіючи народженню Хрестителя. Дозвольте дитині бути радістю вашого домуРозмова Марії з Гавриїлом. Божа воля у народженні та статі вашої дитиниЙосиф та Ісус. Як любити "чужу" дитинуПостанова Йосифа і Марії. Роздуми про подружжяІсус у святині. Хрещення і Миропомазання дитиниДванадцятирічний Ісус. Духовний розвиток дитиниМандрівка до святині (1). Важливість дисципліниМандрівка до святині (2). Важливість послуху та пошаниСкарб Марії. Виховуємо через спостереження і молитвуМарія, Йосиф, Ісус та синагога. Важливість відвідування храмуІсус та діти. Приводьте свою дитину до ІсусаПродовження місії апостолів. Історія про два місійних поля